Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:42, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 09:58, 14 Şubat 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Libya ve Venezuela'nın BM Genel Kurulu'nda oy kullanma hakkı askıya alındı
Libya ve Venezuela'nın BM Genel Kurulu'nda oy kullanma hakkı askıya alındı
Libya ve Venezuela'nın oy kullanma hakkı askıya alındı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun, Venezuela ve Libya'nın oy kullanma hakkını 3 sene içinde üçüncü kez askıya aldığı bildirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel KuruluVenezuela ve Libya'nın oy kullanma hakkını askıya aldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ocak sonunda aralarında Venezuela ve Libya'nın da olduğu 14 ülkenin BM'ye borcu olduğunu açıklamasının akabinde Genel Kurul Sözcüsü Brenden Varma, Venezuela ve Libya'nın oy kullanma hakkının askıya alındığını belirtti.

Guterres'in Genel Kurul Başkanlığına gönderdiği mektupta, oy kullanma haklarını geri kazanabilmek için Venezuela'nın asgari 25 milyon dolar, Libya'nın da en az 6,5 milyon dolar ödeme yapması gerektiği ifade edildi.

Üyelik aidatını ödemediği için Genel Kurulda oy kullanma hakkı askıya alınan diğer ülkeler Orta Afrika Cumhuriyeti, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Marshall Adaları, Surinam, Yemen ve Ekvator Ginesi oldu.

Genel Kurulda alınan karara göre, Komorlar, Gine-Bissau, Sao Tome ve Principe ile Somali'ye borçlu olmalarına rağmen oy kullanma hakkı verilecek.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş