Filistin-İsrail barış görüşmelerine doğru | Haber Analiz | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:14, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 22:00, 23 Ekim 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Filistin-İsrail barış görüşmelerine doğru
Filistin-İsrail barış görüşmelerine doğru

Son dönemde Mısır arabuluculuğunda Filistinli taraflar arasında başlatılan uzlaşı görüşmelerinde sonuç alınması Mısır’ı tekrar eskisi gibi 'Arap ülkelerinin abisi' pozisyonuna çekti

İslam Osmanoğlu

Mısır İstihbaratının yoğun temasları sonucunda iki hafta önce Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşı görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanmasının ardından Mısır yönetimi, Filistin-İsrail barış görüşmelerinin de tekrar başlaması için harekete geçti. 

Sisi yönetimi, barış görüşmelerinin ikinci aşamasında 1994 yılında Yaser Arafat döneminde olduğu gibi, Filistin ve İsrail arasında bir uzlaşı ortamı hazırlanmasını hedefliyor. Mısır tarafı arabuluculuk için şimdiden kolları sıvadı bile.

Bu çerçevede en önemli Yahudi kuruluşlarından birisi olarak kabul edilen Dünya Yahudi Kongresi’nin Başkanı Ronald Lauder, 18 Ekim’de Kahire’yi ziyaret etti. Lauder Mısır’da en üst seviyede karşılandı ve Cumhurbaşkanı Sisi tarafından kabul edildi.

Mısır İstihbarat Başkanı Halid Fevzi’nin de hazır bulunduğu görüşmede, Ortadoğu’daki barış girişimleri ile ilgili son gelişmeler, Filistin-İsrail barış görüşmelerinin tekrar başlaması ve Filistin davasına adil ve kapsamlı bir çözüm bulunması gibi farklı konular ele alındı.

Mısır yönetimi, 1936 yılında kurulan ve tüzüğüne göre hedefi, “Yahudi halkının bekası ve birliğinin güçlendirilmesi" olan Dünya Yahudi Kongresi’nin, İsrail tarafını barış görüşmelerinin tekrar başlaması için teşvik etmesini umuyor.

İsrail yönetimi Fetih ve Hamas arasındaki anlaşmazlıkları iyi değerlendirerek, 2006 yılında Gazze ile Batı Şeria’yı birbirinden ayırma konusunda başarılı olmuş, ardından 2007 yılında Hamas, Gazze’de yönetimi ele geçirmişti.

Son 10 yıldır Fetih ve Hamas arasında, Filistin davasına hiçbir yararı olmayan gerginlik ve çatışma ortamının önemli etkenlerinden birisinin de İsrail’in Filistinlilere kurmuş olduğu “demokrasi tuzağı” olduğu yorumları yanlış olmasa gerektir.

Bu süreçte Filistin coğrafyasında “işgal edilmiş Filistin toprakları ve Kudüs’ü kurtarma” adına Hamas ve Fetih dışında başka cemaatler de ortaya çıktı. Haliyle sadece iki güçlü hareketin bulunduğu Filistin coğrafyasında bölünmüşlük daha da arttı.

DEAŞ gibi örgütlerin silahlı unsurları, Gazze’de bile kendilerine hareket alanı bularak, hem Gazze’yi ve hem de Mısır’ın özellikle de Sina Yarımadası’nı tehdit eder hale geldi.

İsrail’in gerekçeleri ortadan kalktı

İsrail yönetimi Filistin’de iki ayrı hükümet olmasını gerekçe göstererek, barış görüşmelerinin tekrar başlaması ile ilgili teklifleri reddediyordu.

İki hafta önce Kahire’de Filistinli gruplar arasında varılan anlaşmanın bir sonucu olarak uzlaşı hükümetinin Gazze’de de göreve başlamış olması İsrail’in iki hükümet mazeretini ve gerekçesini ortadan kaldırmış oluyor.

Öte yandan New York’taki BM görüşmeleri çerçevesinde Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve İsrail Başbakanı Netanyahu ilk resmi görüşmesini yapmıştı. Bu buluşmada da Filistin-İsrail barış görüşmeleri değerlendirilmişti.

Ortadoğu’da Filistin – İsrail doğrudan barış görüşmelerinin tekrar başlaması için uygun bir ortamın oluştuğu gözlenmektedir.

Mısır’ın tarihi rolü

Arap ülkelerinin abisi olarak kabul edilen Mısır, Mübarek’in son dönemlerinde bu rolünden kısmen uzaklaşmış ve kendi kabuğuna çekilmiş görüntü vermeye başlamıştı.

Özellikle de Amr Musa’nın Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılarak Arap Birliği Genel Sekreterliği görevine getirilmesinin ardından Mısır dış politikada iyice zayıflamıştı.

Son dönemde Mısır arabuluculuğunda Filistinli taraflar arasında başlatılan uzlaşı görüşmelerinde sonuç alınması Mısır’ı tekrar merkeze doğru çekti.

Sisi yönetimi, Filistin-İsrail barış görüşmeleri ve uzlaşmasına da arabuluculuk yaparak ikinci adımı atmayı hedefliyor.

Hem Hamas ve hem de Fetih’e karşı kozları olan Mısır’ın, bunları iyi kullandığı ve sonuç aldığı, ancak Filistin-İsrail görüşmelerinin çok daha çetrefilli ve zor olacağı yorumları yapılıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş