Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:30, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
14:55, 26 Kasım 2017 Pazar

  • Paylaş
Kosova yerel secimler analizi
Kosova yerel secimler analizi

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Mamuşa belediyesini kazanırken, Prizren şehrinde PDK' nın kaybeden adayına verdiği destekten dolayı hem parti içinden hem de seçmen kitlesinden tepki aldı

Mamer Fusha / Kosova

Kosova'da son yapılan yerel seçimler, ikinci turunda siyasi haritada büyük değişikliklere neden oldu.
İlk tur seçimlerinde çok sayıda belediye başkan adayı yüzde 50'lik orana ulaşamayınca seçimler ancak ikinci turda tamamlanabildi.

Başkent Priştinayı Miliyetçi Sosyal Demokrat olarak tanınan "Kendin Karar Al Hareketi" (Vetevendosje) adayı Şıpend Ahmeti, çok az farkla bir kez daha kazanmayı başardı

Kosovanın ikinci büyük şehri olan Prizren için büyük mücadele yaşandı. Sonuçta burada sürpriz yaşandı ve ipi göğüsleyen "Kendin Karar Al Hareketi" nin adayı Mütaher Haskuka oldu.

Üç dönem şehri yöneten ve Prizreni kendi kalesi ilan eden Kosova Demokrat Partisi (PDK) seçimleri kaybetmiş oldu. Haşim Taçi’nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra PDK'nın başına geçen Kadri Veseli, son seçimlerde çok sayıda belediyeyi kaybederek ilk yerel seçimlerini hezimetle bitirdi.

İsa Mustafa önderliğinde Kosova Demokratik Birliği (LDK) İpek, Gilan ve Podujevo gibi şehirlerde kazanarak yerel seçimlerde başarılı bir parti konumuna gelse de başkent Priştina'yı geri alamaması parti içinde hayal kırıklığı yaşanmasına neden oldu.

Başbakan Ramuş Haradinay önderliğinde "Kosovanın Gelecek İttifakkı" (AAK), elinde bulundurduğu belediyeleri korurken İstog, Rahovec ve Suhareka gibi ufak şehirleri alarak yerel seçimlerde önemli kazançlar elde etti.

Sırp azınlığının yaşadığı beldelerdeki oy tercihi ise Sırbistan desteğini alan " Sırp Listesinin" oldu.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Mamuşa belediyesini kazanırken, Prizren şehrinde PDK' nın kaybeden adayına verdiği destekten dolayı hem parti içinden hem de seçmen kitlesinden tepki aldı

Uluslararası gözlemciler tarafından takip edilen Kosova yerel seçimlerine seçim kriterleri açısından geçerli oy verilse de ikinci turda başkanların az farkla seçim kazanmaları çok sayıda şikayete konu oldu.

 İlgili Konular Kosova seçim mamer fusha
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş