Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:09, 21 Haziran 2018 Perşembe
21:24, 11 Ocak 2018 Perşembe

  • Paylaş
Hindistan Ulusal Kongre Partisi tekrar toparlanma emareleri gösteriyor
Hindistan Ulusal Kongre Partisi tekrar toparlanma emareleri gösteriyor

Hindistan Ulusal Kongre Partisi, son aylarda hayata dönüş emareleri göstermeye ve yeniden Hint siyasetinin hakim oyuncularından birisi olarak geri dönebileceğinin işaretlerini vermeye başladı

Sheikh Manzoor Ahmed/ Hindistan

1885 yılında kurulan Hindistan Ulusal Kongre Partisi veya daha bilinen ismiyle Kongre, 2014’teki genel seçimlerde büyük bir hezimet yaşamıştı. Seçimde üstünlüğü hala iktidarda olan sağ parti BJP elde etmiş, Kongre ise 543 sandalyeli parlamentoya yalnızca 44 vekil gönderebilmişti. Bunu daha sonra yapılan eyalet seçimlerindeki diğer hezimetler takip etti. Öyle ki BJP’nin başkanı Amit Şah, birkaç sene içinde Kongre’nin Hint siyasetinden silinip gideceğini iddia edecek kadar ileri gitmişti. BJP halihazırda 19 eyalette iktidardayken Kongre’nün hükmü 5 eyalette geçiyor.

Ne var ki Kongre, son aylarda hayata dönüş emareleri göstermeye ve yeniden Hint siyasetinin hakim oyuncularından birisi olarak geri dönebileceğinin işaretlerini vermeye başladı. Parti, Hint halkının yavaş yavaş yeniden güvenini kazanıyor. Lider kadrosu artık işsizlik, yavaş ekonomik büyüme, yolsuzluk ve BJP’nin kutuplaştırıcı politikaları gibi Hint halkını ilgilendiren esas problemlere eğiliyor. Kongre’nin ayak sesleri, mevcut başbakan Narendra Modi’nin memleketi olan Gucerat eyaletinde tertiplenen meclis seçimlerinde daha net hissedildi. Gucerat’ta 22 yıldır iktidarda olan BJP, 182 sandalyeli mecliste 150 sandalye hedeflerken bu sayı 99’da kaldı. Kongre’nin yeni başkanı Rahul Gandhi, kendisini hafife alanları yanıltarak partisini düzlüğe çıkarmayı bildi.

Rahul Gandhi’nin selefi olan annesi Sonia Gandhi, sağlık problemleri yaşamaya başladıktan sonra Kongre’de bir başıbozukluk kendini göstermişti. Partinin adeta rotası şaşmıştı. Bu süreçte işçilerle ve daha genel olarak halkla irtibatını kaybetti. Kongre’nin iktidarda olduğu yıllara dair bazı bakanlar hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları da kötü gidişata tuz biber ekti. Kongre’nin yaşadığı bu çalkantılar rakip BJP’ye yaradı. Aday gösterdikleri Narendra Modi başbakan seçildi ve dört yıldır ülkenin başında.

Gelgelelim Modi’nin kayıt dışı ekonomiye darbe vurma gerekçesiyle 500 ve 1000 rupilik banknotları tedavülden kaldırma kararı ülkede ekonomik krize yol açtı. Yetmezmiş gibi yeni Mal ve Hizmet Vergisi (GTS) ülkedeki tüm sektörleri kötü etkiledi, milyonlarca kişiyi işsiz bıraktı; dahası yüzde 7,5 olarak gerçekleşen ekonomik büyüme yüzde 6.5 seviyelerine geriledi. Kutuplaştırıcı politikalar halkta huzursuzluğa sebebiyet verdi. Azınlıklar ile Hint halkının en alt tabakasını teşkil eden Dalitlerin aşırı sağ grupların saldırılarına maruz kalması ve bu suçların cezasız kalması toplumdaki huzursuzluğun bir diğer sebebi. Başbakan Modi ile bakanlar, bu saldırıları kınamaktan daha fazlasını yapmadı.

Hindistan’ın en mühim eyaletlerinde önümüzdeki günlerde yapılacak seçimler, Rahul Gandhi’nin liderliği için de bir imtihan olacak. Kamuoyunda aktif şekilde görünmesi, sosyal medyayı nüktedan şekilde kullanması ve dünyanın farklı yerlerindeki Hint diyasporasıyla münasebet kurması olsun; Rahul Gandhi partisini yeniden canlandırmak için ciddi bir testle karşı karşıya. Kongre’nin güneydeki Karnataka eyaletini kazanması da kuzey doğudaki Megaliya eyaletini kaybetmesi de ihtimal dahilinde. Mizoram’da ise iktidarını koruması muhtemel. Ancak asıl kapışma Racestan ile Madya Pradiş eyaletlerinde olacak.

Şayet Kongre bu iki eyalette BJP’yi koltuğundan ederse, partiyi iyice ateşlemiş ve gelecek yılki genel seçimlerin de daha mücadeleci bir tonda geçmesine katkı vermiş olur.

Bu yıl içinde yapılacak eyalet seçimleri rüzgarın hangi yöne eseceğini de tayin edecek. BJP’ye karşı muhalefet tarafında ittifak çalışmalarının da başladığını ayrıca hatırlatalım.

Worldbulletin’den tercüme eden: Mustafa DoğanYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş