BREXİT İngiltere’ye ne yaptı? | Haber Analiz | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:47, 25 Haziran 2018 Pazartesi
10:08, 09 Mart 2018 Cuma

  • Paylaş
BREXİT İngiltere’ye ne yaptı?
BREXİT İngiltere’ye ne yaptı?

Brexit referandumunun üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Bu iki yıl içerisinde ülkede birçok alanda birçok değişiklik meydana geldi. Sosyal hayatı da kısmen doğrudan etkileyen bu değişiklikler ülkenin geleceğine de kalıcı sonuçlar hediye edecek gibi görünüyor.

Osman Hulusi Boyraz- Londra

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma kararını simgeleyen Brexit, adada iki yılda birçok şeyi değiştirdi. Peki bu değişiklikler Britanya halkının hayrına mı yoksa zararına mı gerçekleşiyor?

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’in içerisinde olduğu Birleşik Krallık, 1973 yılında girdiği Avrupa Birliği’nden 2016 yılında çıkma kararı aldı. Brexit referandumunun üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Bu iki yıl içerisinde ülkede birçok alanda birçok değişiklik meydana geldi. Sosyal hayatı da kısmen doğrudan etkileyen bu değişiklikler ülkenin geleceğine de kalıcı sonuçlar hediye edecek gibi görünüyor.

2016 Haziran’ında referandumda AB’den ayrılma yönünde oy verip sonucunda da ülkesini tekrardan elde etmiş gibi sevinen insanların bir kısmı, şimdi karşılaştıkları ekonomik ve sosyal bir takım sıkıntıları kavramakta zorluk çekiyorlar. Kimi açıktan pişmanlığını dile getiriyor, Brexit karşıtı bir kesimse hala son bir umut olarak yeni bir referandum yapılması için kampanyalar yürütüyor. Bunlar bir kenara, ülkenin iş dünyası ve finans sistemi henüz Brexit tedirginliğini atabilmiş değil. Taraflar arasında henüz bir anlaşma yapılmamış olması da en çok bu iki kesim üzerinde belirsizlik ve güvensizlik oluşturmaya devam ediyor.

Brexit’in İngiltere sosyal ve ekonomik hayatını etkilediği başlıca alanlar şöyle sıralanabilir:

ENFLASYON ORANLARI

Türkiye’den İngiltere’ye ilk defa gelen insanları şaşırtan ilk şeylerden biri, İngiliz sterlini ya da yaygın kullanımıyla poundun alım gücüdür. Hele de Türkiye gibi yüzde 50-60 gibi astronomik enflasyon oranlarını görmüş hala da yüzde 13 civarı bir enflasyonla yaşamaya alışmış bir ülkeden gelince İngiltere’deki düşük enflasyonun ya da kolay anlaşılabilmesi için- paranın yüksek alım gücüne sahip olması- durumu oldukça dikkat çekici bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu durum Brexit’le birlikte radikal bir şekilde değişmeye başladı.

Buradaki radikal ifadesi İngiltere’de yaşayan insanların algıları açısından önemli, çünkü yıllarca birçok temel ürünü hem düşük fiyattan hem de hiç zamlanmadan satın almaya alışmış insanlar artan enflasyonla birlikte, birçok ürün kaleminde zamla tanışmış oldular.

Enflasyon oranlarına bakılacak olursa, Ocak 2018 itibari ile İngiltere’deki enflasyon oranı yüzde 3 olarak gerçekleşmiş.

Bu oran Ekim 2017’de yüzde 3.1 olarak gerçekleşmiş ki bu oran son 10 yılın en yüksek enflasyon oranı. Enflasyon oranı 2014 yılında yüzde 0’ın altına inmiş. Bu poundun alım gücünün oldukça yüksek olması anlamını taşıyor. Ancak Brexit çanları çalmaya başlayınca işler değişmeye başlamış. AB’den ayrılma yönünde referandum yapılmasını vadederek ve 2015 yılının Mayıs ayında seçimleri kazanarak tek başına iktidarını sürdüren dönemin Başbakanı David Cameron ve Muhafazakar Parti, referandum için kolları sıvayınca enflasyonda yukarı doğru ilk ivmelenme başlamış. Yüzde birin üzerine çıkmış. 2016 Haziran’ına kadar gelen süreçte ise bu oran 1 etrafında yerini korumaya devam ediyor. Referandumda AB’den ayrılma kararının çıkmasıyla birlikte ise enflasyon adeta tırmanışa geçerek yüzde 3.1’i görüyor. Bu oranlar, ‘ada sakinlerinin’ pek de alışık olmadığı bir durum.

Enflasyonun artışı birçok üründe yüzde 7 ve üzeri zamları da beraberinde getirdi. Bunun sebebi, Avro’nun Sterlin karşısında güçlenmeye başlaması idi. İngiltere’deki birçok ürün AB ülkelerinden ithal ediliyor. Avro’nun Sterlin karşısında değerlenmesi de AB’den İngiltere’ye ithalat yapan tüm firmaların maliyetlerinin artması anlamına geliyor. Bir de bu enflasyonun artmasıyla birleşince, ürünlerin zamlanması kaçınılmaz bir hal alıyor.

İŞSİZLİK ORANI

Brexit referandumunun ülkedeki işsizlik oranını etkilediğini söylemek zor. Oran etkilenmedi ancak çalışan kişiler değişmeye başladı. Biraz açmak gerekirse; İngiltere’de ucuz işçi olarak görülen yabancı ve özellikle Doğu Avrupalıların sayıları azalmaya başladı. Bu da, İngiliz vatandaşı gençlerin istihdam sahalarında daha çok görülmeye başlamasıyla sonuçlandı. Ancak bu ülkedeki birçok işvereni memnun eden bir durum olarak görülmüyor.

Yine de oranlara bakılacak olursa; Bugün ülkedeki işsizlik oranı yüzde 4’ler civarında. Bu oran Temmuz 2017’de yüzde 4.2, Ekim 2017’de yüzde 4.4 olarak kaydedilmiş.

Brexit’in hemen öncesinde yani Mayıs 2016’daki işsizlik oranı yüzde 4.9.

DENİZ AŞIRI GÖÇMEN

İngiltere ya da daha geniş kapsamla Birleşik Krallık sürekli göç alan bir yer. Brexit referandumu ülkeye gelen yabancı göçmen sayısını gözle görülür bir şekilde etkilemiş.

 

AB dışından gelen göçmenler;

İngiltere’ye AB dışından gelen göçmen sayısı Eylül 2017 itibariyle 244 bin olarak kaydedilmiş.

Bu oran;
2016 yılında 248 bin
2015 yılında 332 bin
2014 yılında 313 bin

olarak gerçekleşmiş. Brexit’e giden süreçte ve Brexit sonrasında da İngiltere’ye gelen AB dışı göçmen sayısında düşme söz konusu.

AB ülkelerinden gelen göçmenler;

Göçmen oranındaki asıl düşüş ise AB’den İngiltere’ye doğru olan göçlerde göze çarpıyor. Brexit referandumunu takip eden 2017 yılının Eylül ayı itibariyle AB ülkelerinden İngiltere’ye gelen göçmen sayısı 220 bin olarak kayıtlara geçti. Buna karşın İngiltere’de halihazırda göçmen olarak yaşayıp, Brexit’in ardından ülkesine ya da herhangi başka bir AB ülkesine göç etme kararı alan insan sayısı 130 olarak kaydedildi. Yani İngiltere’ye net olarak AB’den gelen göçmen sayısı 90 bin oldu. Bu sayı, 2012 yılından bu yana kaydedilmiş en düşük sayı.

Brexit referandumundan önce bu sayı 189 bin’di. Yani Referandumun ardından AB’den İngiltere’ye gelen AB vatandaşı sayısı yüzde 50’den daha yüksek bir oranda eksilmiş. Bunlar İngiltere’deki çalışma hayatını doğrudan etkileyen insanlar.

STERLİN’İN DEĞERİ

Bugün;
1 Sterlin=1.12 Avro
31 Mayıs 2016;
1 Sterlin = 1.32 Avro.

Brexit, İngiliz parasını da Avro karşısında güçsüzleştiren bir süreç oldu.

ÜRETİM

Brexit’ten en olumlu etkilenen alan herhalde üretim alanları olarak gösterilebilir. İngiltere bazı özel alanlardaki üretimlerini, Brexit referandumundan sonra artırmaya devam etmiş. Bu yıl bu alanlarda son 10 yılın en yüksek oranı kaydedilmiş.

İngiltere’nin üretimi artırmak için seçtiği alanlar ise dikkat çekici. Çünkü hepsi katma değer sağlayacak teknoloji, mekanik ve enerji alanları. İngiltere, hava taşıtları, kara taşıtları, deniz taşıtları ve enerji alanlarındaki üretimini göze görünür bir oranda artırmış. Bu da ülke ekonomisini yönetenlerin kasıtlı olarak seçtiği bir yol gibi görünüyor. Bu tür katma değeri yüksek alanlar, ekonominin güçlü durabilmesi için büyük önem taşıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş