Türklerin İngiltere’ye açılan kapısı: Ankara Anlaşması | Haber Analiz | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:30, 23 Haziran 2018 Cumartesi
08:58, 23 Mart 2018 Cuma

  • Paylaş
Türklerin İngiltere’ye açılan kapısı: Ankara Anlaşması
Türklerin İngiltere’ye açılan kapısı: Ankara Anlaşması

Ankara anlaşması vizesi olarak tanımlanan ECAA yoluyla İngiltere'ye vize almak isteyenler için, Brexit sonrası İngiliz hükümeti bağlayıcılığını AB'den alan bu vize türü ile ilgili nasıl bir yol izleyeceği merak konusu

Osman Hulusi Boyraz- Londra

Dünyanın en zor vize veren birkaç ülkesinden biri kuşkusuz İngiltere’dir. Bunun birçok sebebi var ancak en baştaki sebepler ülkenin ekonomik durumu ve mevcut sosyal refahtır.

Türkiye doğusundan göç alıp batısına göç veren bir ülke. Ancak bu göç bir transit geçitten çok nöbet değişimine benziyor. Türkiye’ye, doğusundaki ülkelerden gelenler orada kalırken, Türkiye’de yaşayan bir kesim batılı ülkelere giderek buralara yerleşmeyi tercih ediyor.

 

Yukarıdaki infografikte görüldüğü üzere Avrupa’daki ülkelerde bulunan Türk nüfusun büyük bölümü Almanya, Fransa ve İngiltere’de yoğunlaşmış. İnfografikte Almanya’dan sonra en çok Türk nüfusu bulunduran ülke Fransa olarak görünüyor. İngiltere’de bulunan ve son yıllarda 200 bini de geçen Türk sayısı, sadece Türkiye’den gelenleri gösteriyor. Bu nüfusun haricinde, 70’li yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen Türklerle birlikte İngiltere’deki Türk nüfusu yarım milyonu buluyor.

Türkiye’den İngiltere’ye gelmek için çeşitli vize türleri bulunuyor. Ancak bu vize türlerinin hemen hepsi, kişinin mevcut işini bitirdikten sonra Türkiye’ye geri dönmesini ön gören vize türleri. Bunların başında turist vizesi (Tourist Visa), kısa süreli öğrenci vizesi (Student Visa), akademik öğrenci vizesi (Tier 4- Student Visa) gibi süresini genellikte eğitimin süresinin belirlediği kısa süreli vizeler geliyor. Diğer taraftan, diplomatik misyonu olan kişilere ve pasaport türlerine göre Türkiye’deki siyasilere verilen vize türleri bulunuyor. Bunlar sivil vatandaşı ilgilendirmeyen kısmı.
Türkiye’den herhangi bir gerekçe ile –mesela İngilizce dil eğitimi- İngiltere’ye gelip, sonrasında burada uzun vadede kalmak isteyen kişilerin vize anlamında, İngiltere’ye açılan bir kapısı daha var. Ankara Anlaşması olarak adlandırılan bu vize, ECAA vizesi olarak da bilinir. Bu vizenin iki türü mevcut, birinde bağımsız bir iş kurarak alınan vize türü, diğeri ise bir yerde çalışmak için alınan vize türü. Bunlar ECAA1 ve ECAA2 olarak kodlanmışlar.

Burada dikkat çekilmesi gereken bir nokta var. ECAA vizeleri, aslında İngiltere ile Türkiye arasında olan bir anlaşmanın sonucu ortaya çıkmış vize türleri değil. Vize türünün kökeni, 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (EEC) arasında imzalanan Ankara Anlaşması’na dayanıyor. Anlaşmanın amacı, Türkiye ile topluluk ülkeleri arasındaki kaynaşmayı pekiştirmek olarak ifade ediliyor. Anlaşmanın imzalandığı dönemde ise İngiltere ve içerisinde bulunduğu Birleşik Krallık, henüz EEC üyesi değil. Asıl dikkat çekici nokta ise, anlaşmanın bir getirisi olan bu vize türü, diğer hiçbir AB ülkesinde yaygın değil, bazı ülkelerdeki vize memurlarının böyle bir vize türlerinden haberi dahi yok. Aslında İngiltere için de bu durum uzun yıllar boyunca böyleydi.

İngiltere 1973 yılında EEC yani bugünkü adıyla Avrupa Birliği üyesi olunca, bu üyelikte on yıl önce, 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması’na, düzenlenen Ek Protokol ile taraf olmuştur. Ancak bunun üzerinden geçen yıllar boyunca, birkaç teknokratın dışında çoğu kişinin böyle bir anlaşmanın ve vize türünün varlığından haberi yoktu. Yıllar sonra bir avukatın anlaşmanın farkına varması ve ECAA vizesine başvuru yapması sonucu, Ankara Anlaşması yeniden keşfedilen Amerika olmuştur. Vize reddedilmiş ancak avukat konuyu mahkemeye taşımış ve uzun süren mahkemenin sonucunda ilk Ankara Anlaşması vizesini almıştı. Bunun ardından 2007-2008 yıllarında İngiltere’de uzun süre kalmayı ya da buraya yerleşmeyi isteyen Türkiye vatandaşları bu vize türü üzerinden birçok başvuru yapmaya başladı. İngiltere içişleri bakanlığı için de yeni bir vize türü olması sebebiyle ilk başlarda Ankara Anlaşması vizelerinin sonuçlanması yıllar alabiliyordu. Ancak daha sonra, yeni birimler açılarak bu süre altı ay ile sınırlandırıldı.

KİMLER ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ ALABİLİR?

Ankara Antlaşması vizesi aslında Romanya, Bulgaristan ve Türkiye vatandaşlarını kapsıyor. Bununla birlikte, Romanya ve Bulgaristan AB ülkesi konumunda bulunduğu için Ankara Antlaşması vizesi şuanda sadece antlaşmanın tarafı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına aktif olarak uygulanıyor.

ECAA - Ankara Antlaşması İngiltere vizesine İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış ve yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişilerin İngiltere’de iş yeri açma, işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda çalışabilir. Örneğin; Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişiler İnşaat ofisi ya da mağaza açabileceği gibi İngiltere’de ikamet ettiği adresi göstererek pazarlama, şoförlük gibi hizmetler de verebilir. Ancak kişiler İngiltere vize başvurusunda beyan ettikleri mesleği yapmakla yükümlüdür. Bunun dışında herhangi bir yerde maaşlı olarak çalışmaları yasaktır.

BREXIT ANKARA ANLAŞMASINI ETKİLEYECEK Mİ?

İngiltere, 1973 yılında başladığı AB serüvenini 2016 yılında sona erdirme kararı aldı. Adına Brexit denilen bu süreç halen işliyor ve sorunsuz bir ‘’ayrılık’’ için taraflar birbirileriyle istişarelerine devam ediyor.

Ankara Anlaşması vizesi, her ne kadar en çok İngiltere’ye yönelik başvurulan bir vize türü olsa da, aslında bağlayıcılığını AB üyeliğinden alan bir anlaşma. Bu yüzden de İngiltere’nin AB’den ayrıldıktan sonra Ankara Anlaşması’na yönelik herhangi bir bağlayıcı sorumluluğu kalmıyor.

Mevcut durumda, Ankara Anlaşması’nın geleceği Brexit’le birlikte belirsizleşmiş görünüyor. Bundan sonraki süreç İngiltere’nin bu anlaşmayla ilgili inisiyatifine bağlı. İngiliz ve Türk yetkililerin, bu anlaşmanın ve dolayısıyla İngiltere’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geleceğiyle ilgili birtakım görüşmeler gerçekleştirdikleri düşünülüyor.

Yararlanılan kaynaklar:
https://www.gov.uk/turkish-business-person
www.ingilterekonsoloslugu.net/ankara-antlasmasi-ingiltere-vatandasligi

 İlgili Konular İngiltere
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş