Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:24, 23 Nisan 2018 Pazartesi
15:09, 30 Mart 2018 Cuma

  • Paylaş
Ticaret savaşları ile küreselleşme güncellenecek
Ticaret savaşları ile küreselleşme güncellenecek

ABD Başkanı Trump’ın başlattığı uluslar arası ticaret savaşı ABD ve Avrupa’ya sömürü yoluyla kazandıklarını savaş yoluyla kaybettirecek ve küresel ekonomi güncellenecek.

Yaşar Süngü

Avrupa, birinci dünya savaşında sömürgelerini devam ettirmek için önlerindeki en büyük engel olan 600 yıllık dev güç Osmanlı’yı parçalamayı başardı.
Ancak Osmanlı mirasını aralarında bölüşemediler.
O yüzden ikinci dünya savaşı Osmanlının bedduasını alan Avrupa’nın çıkar savaşı olarak görüldü.
İkinci dünya savaşında Osmanlının parçalanmasıyla elde ettikleri ganimetlerin çoğunu kaybettiler.
Osmanlı’yı parçalamanın bedelini 2. Dünya savaşı ile ağır ödedikten sonra birleşerek Avrupa Birliği’ni kurdular ve kısa sürede yine eski sömürüyle gelen güçlerine kavuştular.

Ancak hazır dağ dayanmaz misali sömürü kaynakları gün geçtikçe azalınca ekonomik çarkları yavaşladı.
Nüfus ve askeri güçle birlikte ekonomik güçlerini de kaybetmeye başlayınca gözlerini yeniden Ortadoğu’ya çevirdiler.
Çünkü sömürdükleri Ortadoğu yani İslam dünyasında yeni nesillerin bu sömürüyü bitireceklerinden endişeleniyorlardı.
Arap baharını bu yüzden desteklediler ve yönünü değiştirdiler.
Enerji hammadde ve doğal kaynaklara olan ihtiyaçlarını silah zoruyla almak için başlattıkları savaş yüzünden İslam dünyası kan gölüne döndü.

Bölgede savaş yoluyla bir şey elde edemeyeceğini, pabucun pahalı olduğunu anlayan ABD, uluslar arası ticaretteki gizli biçimde devam eden korumacı politikasını alenileştirince arka planda gizli süren ticaret savaşı açığa çıktı.
ABD’nin dayılığına boyun eğme yerine yeter diyen ülkeler Çin’le birlikte ticari kozlarını öne çıkarmaya başlayınca işler değişti.
Ve küresel ticaret savaşları başlamış oldu.

**

Şimdi ne olacak?
Bugüne kadar ufak ufak yenilenerek ayakta kalmaya çalışan küresel ekonomik sistem yeniden ve daha hızlı daha acıtıcı biçimde kendini yenileyecek.
Savaşın kazananı kim olacak?
Dünyayı yöneten dev güçler kapıştığı için onlar güç kaybederken küçükler güç kazanacak.

**

Araştırma ve raporlar da bu yönde.
Türkiye’nin de dâhil olduğu 25 ülke arasındaki ikili ticaretin mercek altına alındığı HSBC Grubu’nun hazırladığı Navigator Raporuna göre; şirketler dünyada artan korumacılık ile ilgili endişe duysa da uluslararası iş yapma olanaklarına ilişkin iyimser bir yaklaşım sergiliyor.
Ankete Türkiye’den katılan şirketlerin yüzde 80’inden fazlası da Türkiye’nin ticaret hacminin gelecek 12 aylık dönemde artacağını öngörüyor.

**

Türkiye’nin dış ticaret görünümüne ilişkin değerlendirme ve öngörüler içeren raporda; Asya başta olmak diğer gelişen pazarlardan gelen güçlü talebin etkisiyle Türkiye’deki ihracatçı şirketler için görünümün pozitif olduğu ifade ediliyor.
Türkiye’deki şirketlerin Asya ve Orta Doğu’daki yeni pazarlarda fırsatları değerlendirmeyi sürdürmeleri gerektiğine işaret edilen raporda; şirketlerin verimliliği artırma ve teknolojik adaptasyonu güçlendirmeye yönelik çalışmaları devam ettirmelerinin önemine vurgu yapılıyor.

Diğer taraftan; yüksek enflasyon ve dış borçlanma şirketler için yeni pazarlarda fırsatları değerlendirmelerinin önünde zorlayıcı faktörler olarak öne çıkıyor.
Rapora göre; uzun vadede Türkiye’nin en hızlı büyüyen ihracat pazarları batıda değil, doğuda olacak.
Çin ve Hindistan 2021 ile 2030 yılları arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ihracat pazarları olarak Batı Avrupa ve ABD’yi geride bırakacak.

Orta Doğu’nun Türkiye ihracat stratejisinde önemli bir rol oynamayı sürdüreceğinin belirtildiği raporda; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın en hızlı büyüyen ihracat pazarlarında Çin ve Hindistan ardından ilk beşte yer aldıkları ifade ediliyor.

**

Rapora göre; Türkiye’nin hizmet ihracatı 2017 yılında toplam ihracatın yalnızca beşte birini oluşturdu. Hizmet ihracatında turizm ve ulaşım/dağıtım sektörleri ise toplam hizmet ihracatının %84’ünü kapsadı.
Ankete Türkiye’den katılan şirketlerin %61’i hizmet ihracatının küresel ortalamaya paralel olarak gelecek bir yıl içerisinde yükselmesini bekliyor.

Rapora göre; hizmet ihracatında ulaşım ve turizm sektörlerinin baskınlığı dikkate alındığında, yeni pazarlara giriş en önemli iş stratejisi haline gelecek.

Türkiye’nin hizmet ihracatında Almanya ve Birleşik Krallık ilk beşte yer almaya devam ederken, Asya pazarı önem kazanmaya başlayacak.

Çin ve Hindistan, 2021 ile 2030 yılları arasında yükselen orta sınıflarının yaptığı seyahatlerle Türkiye’nin en hızlı büyüyen hizmet ihracatı pazarları olacak.

**

Türkiye dış ticaret görünümünde, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin önemli bir yere sahip olduğunun belirtildiği raporda; Asya’daki gelişmelerin de giderek daha fazla önem kazandığı ifade ediliyor.

Türkiye’deki şirketlerin Kuşak ve Yol ve ASEAN 2025 gibi Asya inisiyatfilerine resmi katılımı desteklemeyi sürdürmeleri gerektiğinin belirtildiği raporda; bu inisiyatiflere katılımın özellikle altyapı fırsatlarından faydalanılması ve hizmet ihracatlarında çeşitlilik sağlanmasına katkı vereceği belirtiliyor.
Ankete göre; Türkiye’deki şirketlerin üçte birinden fazlası Kuşak ve Yol ile ASEAN 2025’in şirketlerine fayda sağlayacağını ifade ediyor.

**

Taşıma ekipmanları ve endüstriyel makinanın ithalattaki ana kalemler olduğunun belirtildiği rapora göre; 2017 yılında Türkiye taşıma ekipmanları ithalatının %72’sini Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’tan gerçekleştiriken, makine ithalatının %40’ını Almanya ve Birleşik Krallık’tan, %23’ünü ise Çin’den yaptı.

Rapor, makine ve parça üretiminde küresel payını gittikçe arttırmasıyla Çin’in,günümüzde Türkiye’nin en büyük ithalat kaynağı olan Almanya’nın 2030 yılında yerini alacağına işaret ediyor.
Bunun yanı sıra, Türkiye’nin Asya bölgesinde bulunan diğer gelişen piyasalardan yaptığı ithalatın hızlı biçimde artış göstereceği öngörülüyor.

Türkiye’nin bilişim ve iletişim teknolojileri ekipmanının büyük bölümünü tedarik eden Vietnam, gelecek on yıllık dönemde Türkiye’nin en hızlı büyüyen ithalat kaynağı haline gelmeye hazırlanıyor.
Türkiye ekonomisine rafine petrol ürünleri ile birlikte kimyasal ve tekstil ürünleri sağlayan Hindistan’ın ise en hızlı büyüyen ikinci ithalat kaynağı olacak.

 İlgili Konular Yaşar Süngü
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş