Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


20:57, 20 Mayıs 2018 Pazar
Güncelleme: 09:00, 05 Mayıs 2018 Cumartesi

  • Paylaş
İngiltere’de eski tüfek iktidara mı yürüyor?
İngiltere’de eski tüfek iktidara mı yürüyor?

Birleşik Krallık’ın içerisinde bulunan İngiltere bugün yerel yönetimleri belirlemek üzere sandık başına gitti.

Osman Hulusi Boyraz- Londra

İngiltere’de bugün yerel seçimler yapılıyor. Oy verme işleminin akşam saat 10:00’a kadar devam edeceği yerel seçimler, sadece yerel yönetimlerin belirleneceği bir seçim olmayacağa benziyor.

Birleşik Krallık’ın içerisinde bulunan İngiltere bugün yerel yönetimleri belirlemek üzere sandık başına gitti. Oy verme işleminin halen devam etmekte olan seçimlerin sonucu ülkenin geleceğini şekillendirebilir. Konuşmak için henüz çok erken ancak son iki yıldan bu yana devam eden süreç, önümüzdeki dönemde de bu ritimle giderse, iktidar değişikliğini konuşuyor olmak şaşırtıcı olmaz.

KIRILMA NOKTASI 2015 SEÇİMLERİ

İngiltere’yi ve iktidardaki Muhafazakar Parti’yi şu anda pek de memnum olmadığı bu durumuna getiren olaylar silsilesine dönüp bakıldığında, Muhafazakarların 2015 Mayıs’nda gerçekleşen genel seçimlerde elde ettiği önemli zafer, adeta bir dönüm noktası gibi karşımıza çıkıyor. Bu seçim zaferini getiren süreçse seçim tarihinden önceki senelerde Avrupa ülkelerinin genelinde aşırı sağcı hareketlerin yükselişiyle birlikte meydana geldi. İngiltere’de bulunan aşırı sağcı ve AB karşıtı UKIP’in yükselişe geçmesiyle birlikte, o dönem İngiltere Başbakanı olan Muhafazakar siyasetçi David Cameron bu popülist siyasetten pay almak adına, genel seçimlere giderken vaatlerinin arasına Avrupa Birliği’nden ayrılma referandumu yapmayı da eklemişti. Takip eden süreçte elde ettiği büyük seçim başarısı, Cameron’u çok gönüllü olmasa da AB’den ayrılma referandumunu yapmaya mecbur bıraktı. Referandum öncesi propaganda döneminde çok çalışan aşırı sağcı hareketler, sonunda Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması yönündeki referandum sonucunu alıp ceplerine koydular.

Brexit referandumu bu sürecin ikinci kırılma noktası olarak okunabilir. Çünkü Brexit’le birlikte gelişen süreç, henüz ne İngiltere’ye ne de iktidardaki Muhafazakar Parti’ye bir yarar sağlamamakla birlikte her gün zarar vermeye devam ediyor.

Brexit sürecine gelinmeden önce yaşanan önemli bir kırılma noktası daha bulunuyor. Bu da yine Mayıs 2015 seçimleriyle ilintili bir durum. Bu seçimlerde istediğini elde edemeyen İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband ilerleyen süreçte koltuğunu bırakmak durumunda kalacaktı. Miliband’dan boşalan koltuğa ise, kimilerince ‘kurt siyasetçi’ kimilerince de ‘eski tüfek’ olarak anılan, İşçi Partisi’nin aktivist kanadından gelen Jeremy Corbyn geçti. O dönemki İngiltere Başbakanı Cameron’un da itiraf ettiği gibi, Corbyn’le birlikte İşçi Partisi artık ‘tehlikeli’ olmaya başlamıştı.

ESKİ TÜFEK SESSİZ AMA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYOR

İşçi Partisi’nin deneyimli lideri Corbyn, göreve geldikten sonra partisinin adım adım ileri götürmeyi başardı. Brexit’in ilk kurbanlarının başında David Cameron geliyor, referandumun ardından koltuğunu ve siyaseti bırakmak durumunda kalan Cameron’un yerine ise göçmenlerin yakından tanıdığı İçişleri eski Bakanı Theresa May geldi. Corbyn yeni rakibine karşı da sessiz ve derinden yürüttüğü siyasetini sürdürdü, May’in kısa süre önce başlayan başbakanlığı döneminde yaptığı büyük hata ise Corbyn’i hiçbir şey yapmadan bir adım öne taşımaya yetmişti. May, güven tazelemek için erken seçim yaptırdı, ancak hesapladığı sonucu alamayınca, Mayıs 2015 zaferinin verdiği çoğunluğu da kaybetmiş oldu.

Corbyn’li İşçi Partisi ise bu süreçte oy oranlarını artırmaktan geri durmamışlardı. Son seçimlerdeki sandalye dağılımında makas gittikçe kapanmaya başlamış, Muhafazakarlar 317 Milletvekiliğini kazanırken İşçi Partisi de 262’ye ulaşmışlardı.

YEREL SEÇİMLER BİR SONRAKİ GENEL SEÇİMLERİN HABERCİSİ

Bugün gerçekleşen yerel seçimlerde elde edilen sonuçlar bir sonraki genel seçimlerdeki sonuçların habercisi olma özelliği taşıyacak. İşçi Partisi’nin birçok bölgede Muhafazakarları alt edeceği ön görülüyor. Eğer bu gerçekleşirse, bir sonraki genel seçimlerde muhtemel bir iktidar değişikliğini konuşuyor olmak şaşırtıcı olmaz.

Tony Blair ve Gordon Brown başbakanlıklarında 1997 ile 2007 yılları arasında iktidarda bulunun işçi partisi, yaklaşık 15 yıl sonra Muhafazakar Parti’den başbakanlığı geri alabilir.

BREXİT’TEN GERİYE DÖNÜŞ OLABİLİR Mİ?

Muhafazakar Parti, Brexit sürecini iyi idare edemiyor. Bu durum, son 6 ayda kritik görevdeki 5 bakanın istifasını netice verdi. Henüz AB ülkeleri ile de Brexit üzerinde bir anlaşmaya varılmış değil. Diğer taraftan hala İngiltere’nin içerisinde Brexit’ten geriye dönülmesi için propaganda yapan gruplar bulunuyor.

Hal böyleyken, muhtemel bir iktidar değişikliğinde ve Brexit karşıtı, AB’de kalma yanlısı İşçi Partisi iktidarında Brexit’ten geriye dönmenin gündeme gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır. En azından bu çağrı, bugünkü gibi karşılıksız kalmayacaktır.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş