Afrika’da 3 kişilik tefsir dersli Ramazan | Haber Analiz | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:18, 22 Haziran 2018 Cuma
Güncelleme: 15:50, 12 Mayıs 2018 Cumartesi

  • Paylaş
Afrika’da 3 kişilik tefsir dersli Ramazan
Afrika’da 3 kişilik tefsir dersli Ramazan

Afrika'ya veya dünyanın başka noktalarına ümmete bir rahmet damlası ulaştırmak için gene ümmete vekâleten yola çıkmış birçok Müslüman Mali ve Burkina Faso'da cami bahçesinde yapılan iftarlardan 3 kişiden oluşan özel tefsir derslerine kadar onlarla birlikte Ramazan'ı hissederek yaşadı

Haşim Akın

Ramazan her yerde güzeldir. Değerlendirebilenler İçin… Ama Ramazan ayı, Afrika'da ayrı bir güzeldir. Mesela yolunuz Mali’ye düşerse, Ramazan'da sokaklarda oruç yiyen hiç kimseyi göremeyeceksiniz…

İkindiden sonra hem dişlerini temizlerken hem de ağızlarının susuzluğunu rahatlatmak için misvaklarıyla gezen ile göreceksiniz. Namaz vakitlerinde camilerin tıklım -tıklım olduğunu görmek hiç de zor olmayacak.

Tefsir Dersleri

En önemlisi de vakit namazlarının öncesi ve sonrasında devam eden uzun mukabeleleri dinleyeceksiniz yolunuz camiye uğramışsa… Ramazan ayında mukabele ibadeti önemli bir sünnettir bütün Müslüman toplumlarda… Bizim ülkemizde de önemlidir. Ancak Afrika’da mukabeleler, bizim bildiğimiz şekilde okunmaz. Orada sadece metnini okumak yerine uzun süreli tefsir dersleri vardır.

Mali’de bu dersleri üç kişi yapar. Camide neredeyse gün boyu devam eden bu ibadet için üçü beraberce yerlerini almıştır. Birinci hoca, Kur'an'dan bir ayet okur. Yanındaki asıl hoca, yerel dilde onun tercümesini ve tefsirini yapar. Ayetin özelliğine göre uzun veya kısa açıklamalar yerel dilde devam ettirilir. Başka yerlerde görmediğim Mali’ye özgü ve ilginç de bir uygulama burada yer alır. Zira üçüncü bir kişi daha vardır ki bunun görevi tefsir yapan hocayı onaylamaktır. Aslında bu sadece tefsir dersinde değil, diğer tüm konuşmalarda da geçerlidir. Bu şahıs, “evet, doğru, katılıyorum, gerçekten de öyle…” gibi onay cümleleriyle araya girer veya konuyla ilgili kısa espriler yapar. Cemaatin gülmesinden burada bir espri olduğunu anlıyoruz. 

Burkina Faso’daki tefsir derslerinde üçüncü şahıs yoktur. Burada tefsiri yapılacak olan bölüm bir sayfa halinde okunur, sonra da tefsir dersi başlar. Neredeyse her Müslümanın takip ettiği bir cami vardır bu tefsir derslerinde. Birçok iş yerinde ibadet amaçlı olarak işler hafifletilir ve çalışma saatleri buna göre düzenlenir. Bu durum, dinlenme amaçlı değildir. Gidip evde uyuma amacıyla yapılmaz. Öğle ve ikindi namazlarından sonra yapılan tefsir derslerinde camiler dolar. İklim şartları nedeniyle çoğunlukla tercih ikindiden yanadır. Bizdeki gibi hızla okunan sayfalar yerine, önceden hazırlıkları yapılmış tefsir dersleri vardır.

Hatimle Kılınan Teheccüd Namazları

Oralarda da geceler namazla değerlendirilir. Lakin teravih namazları bizim gibi 20 rekât kılınmaz. Sekiz rekât olarak kılınır ama bizimkinden daha uzundur. Yani namaz kıldığınızı hissedersiniz. O bölgede namaz deyince zihnimde kalan en büyük tat, uzunca yapılan secdelerdir. Ama asıl Ramazan'ı yaşadıkları yer, Son on günde kıldıkları Teheccüd namazlarıdır. Teheccüd namazları, camide, cemaatle ve hatimle kılınır. Her gün üç cüz okunur. Teravih namazlarında caminin yarısı doluysa, teheccüdde cemaat dışına taşmıştır. Kadınlar, erkekler ve çocuklar… Dayanamayıp arka saflarda biraz da uyku kestiren çocukları görmek mümkün… Birçok camide sahur vakti için basit yiyecekler de vardır. Böylece sahurda yapılmış olur. Tabii iftar ve sahur yemekleri deyince bizdeki alışılmış şekliyle kocaman sofraları düşünmeyin.

İtikâfı unutmayalım

O bölgede yaşayan Müslümanlar için ayrı bir hazdır itikâf… Camilerin dolup taştığını görmek hiç de zor değil. Birçok camide yerine getirilir. Bazı büyük camiler var ki adım atacak yer bulamazsınız… Mali’nin başkenti Bamako’da böylesi bir camide yürümek için yer bulamamıştık… Akşam basit bir iftar onların zaten genel olarak yaptıkları bir uygulamadır. O camide ay boyunca yapılacak tefsir dersleri için de iyi bir fırsattır.

Asıl Tat Başka Yerde

Gurbette Ramazan bir başkadır, biraz da zordur. Ama özel bir tada sahiptir. Oralara rabbimizin bize verdiği maddi imkân ve nimetlerini paylaşmak için gidenler için bazı özel sıkıntılar da olacaktır. Mali’ye gitmiş iki kişilik böyle bir ekibin, bir hafta sadece yerel meyvelerle oruç tuttuklarını biliyorum. Uzaklarda olmanın verdiği bir dizi sıkıntılarda olacaktır elbette.

Afrika'ya veya dünyanın başka noktalarına ümmete bir rahmet damlası ulaştırmak için gene ümmete vekâleten yola çıkmış birçok Müslümanın olduğunu bilirim. Her akşam yüzlerce Müslümanı doyurmak için kurduğunuz iftar sofraları, bazen sizin midenize hitap etmeyebilir. Bunu, beğenmemezlik ya da gurur olarak algılamamak lazım. Bir cami bahçesinde kurulmuş bir iftar sofrasında o bölgede yaşayan Müslümanlar kolayca karın doyuracaktır. Hatta bazen sofranızda gayrimüslim birisi de yer alabilir. Hepsi için de bir rahmettir. Adını bilmedikleri hiç görmedikleri ve görmeleri mümkün olmayan başka Müslümanların emanetleri kursaklarında gider.

Burkina Faso’daki bir köy ziyaretimizde bir Müslüman şöyle demişti: “Ben hayatımda daha önce hiç Türk görmedim. İlk kez bir Türk görüyorum. Ama yıllardır her Ramazan'da onların sofraları ve gıda paketleriyle iftar ettik. İftar duamızda onlar hep aklımızda ve dilimizde oldular. Kurban bayramlarında onların kurbanlarıyla karnımızı doyurduk. Biz onlara hep dua ettik. Dua etmeye de devam edeceğiz…” Şimdi bunun üzerine söylenecek söz de kalmaz. Oralarda sizi her akşam mükellef bir sofra ile davet edecek akrabalarınız olmayacakYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş