Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:02, 17 Ocak 2018 Çarşamba
Güncelleme: 20:41, 25 Ağustos 2010 Çarşamba

  • Paylaş
'Çağdaş Meselelere İslami Çözümler'
'Çağdaş Meselelere İslami Çözümler'

Cambridge Üniversitesi'nden Tim Winter, 'Çağdaş Meselelere İslami Çözümler'i anlatacak.


Cambridge Üniversitesinde İslam çalışmaları alanında okutmanlık yapan ve adını Abdul Hakim Murad olarak değiştiren Tim Winter, 26 Ağustosta Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde konferans verecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş'den yapılan açıklamaya göre Winter, ''Ramazan İstanbul'' etkinlikleri kapsamında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının iş birliğiyle düzenlenen ''Çağdaş Meselelere İslami Çözümler'' konulu konferansta konuşacak.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde, din ve modernite eksenindeki konuların ele alınacağı konferansta, ''Müslüman-Hristiyan ilişkilerinde samimiyet hangi noktada?'', ''İslam dini tüm modern buhranları çözebilir mi?'' ve ''Kur'an'a göre İslam ahlakı bize neler tavsiye ediyor?'' gibi sorulara cevap aranacak. 

Tim Winter, 1960 yılında Britanya'da dünyaya geldi. Westminster Okulunda öğrenim gören Winter, 1983'te Cambridge Üniversitesinde Arapça eğitimini tamamladı. Daha sonra Kahire El-Ezher Üniversitesinde İslami ilimlerle ilgili araştırmalar yapan Winter, Mısır ve Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde geleneksel İslam ilimleriyle ilgili dersler aldı.

Winter, Londra Üniversitesinde Türkçe ve Farsça üzerine çalıştıktan sonra Oxford Üniversitesinde ''Osmanlı İmparatorluğu'nda Dinsel Yaşam'' konusunda doktora yaptı.        

Hem İslami düşünsel disiplinlerde hem de doğunun modern akademik yöntemlerinde uzmanlığa sahip birkaç kişiden biri olduğu belirtilen Winter'ın, Müslüman-Hristiyan ilişkileri, İslam ahlakı, aşırılığa karşı geleneksel Müslümanların verdiği cevap, Britanya Müslüman mirası ve Osmanlı Türkiyesi gibi konularda çalışmaları bulunuyor.        
Müslüman olduktan sonra Abdul Hakim Murad ismini alan Winter, halen Cambridge Üniversitesinde İslam çalışmaları alanında okutmanlık yapıyor.

Kaynak: AAYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş