Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:24, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
16:27, 15 Eylül 2011 Perşembe

  • Paylaş
Türkiye-İsrail ilişkileri
Türkiye-İsrail ilişkileri

İnsanlık ve Leviathan karşı karşıya

Ertuğrul Aydın / DÜBAM

Türkiye-İsrail ilişkilerinin dönüşümden geçmesi esasında Türkiye’nin kendi gündemiyle geleneksel havzasına yönelmesiyle birlikte başlamıştır. Dönüşümün seyri pek çok dönemeçten geçti ancak gelecekteki ana güzergâhı kulağımıza fısıldayan en önemli üçü şunlar: İsrail’in 2008 yılı sonunda Gazze’ye düzenlediği saldırı, Davos, Mavi Marmara katliamı. Bu sonuncusu, insanına yardım eli uzatan insanlığın –hem Hobbes’çu hem de mitolojik anlamıyla- Akdeniz’de su canavarı Leviathan’la karşılaşmasıydı.

İsrail’in Gazze’ye Özgürlük filosunun kaptan gemisi Mavi Marmara’da işlediği katliam tastamam savaş sebebiydi ancak ortak müttefikler ve küresel dengeler sıcak çatışma ihtimalini azalttı. Türkiye bunun yerine İsrail’den bazı taleplerde bulundu fakat taleplerin hiçbiri (henüz) karşılanmadı. İsrail özür dilemeyeceğini açıkladıktan sonra Palmer Raporu yayınlandı ve Türkiye bir dizi yeni kararlar aldı. Bu kararlardan en önemlisi, Akdeniz’de seyrüsefer güvenliğini sağlama amaçlı tedbirlerdir ki yukarıda saydığımız üç dönemece ilave dördüncü büyük dönemeçtir ve bu dönemece de İsrail’in sorunlu tercihleri sayesinde girilmek üzeredir.

Bu dosyada da Mavi Marmara katliamı sonrasında Türkiye-İsrail ilişkilerinin seyrini “Türkiye’nin taleplerini karşılama ve Palmer Raporu” ekseninde değerlendiren makaleler var.

Dosyanın tamamını indirmek için tıklayınİlgili Konular Davos Mavi Marmara İsrail Gazze
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş