ABD bağımlısı müşteri devletlerin düşüşü | Amerika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:56, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
15:44, 06 Ekim 2011 Perşembe

  • Paylaş
ABD bağımlısı müşteri devletlerin düşüşü
ABD bağımlısı müşteri devletlerin düşüşü

Mısır 1956’da Avrupa sömürgeciliğinin sonunu getirmeye yardım ettiği gibi belki de 2011’de bu modelin sonunu getirmiş olabilir

DÜBAM

Max Fisher: "Amerika’nın bağımlı müşteri devletlerle aşk ilişkisi, İngiltere ve Fransa’ya Süveyş Kanalını kontrol etmek için 1956’da işgal ettikleri Mısır’dan ayrılmaları için baskı yapmasından kısa bir süre sonra başladı (Sovyetler Birliği de müşteri devletler oluşturma ustasıydı). Amerika ve Sovyetler Birliği o yıl BM’de Avrupa sömürgeciliğinin modasının geçtiğini, istikrarsızlaştırıcı olduğunu ve sona ermesi gerektiğini savunmuşlardı. İngiliz ve Fransız kuvvetleri Mısır’dan çekildiler ve yaklaşık on yıl zarfında İngiliz ve Fransız imparatorluğu çöktü. Bu esnada, ABD ve Sovyetler Birliği farklı bir jeopolitik oyuna başlamışlardı: Müşteri devlet arayışı. Ki Amerika bu oyunu bugün de oynamaktadır."

Dosyayı indirmek için tıklayınYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş