Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:03, 26 Nisan 2018 Perşembe
12:31, 25 Şubat 2012 Cumartesi

  • Paylaş
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Medresesi kitabesi
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Medresesi kitabesi

II. Viyana Kuşatmasını yapan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan medresedeki kitabe...

Emre Gül/ Dünya Bülteni – Tarih Servisi

II. Viyana kuşatmasında başarısız olunca Sultan IV. Mehmet tarafından idam ettirilen Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın Divanyolu-Çarşıkapı'da bulunan medresesine ait kitabe

Kazâ-yı mübremi tedbîr ile tağyîr mümkün mü?

O tîrin def'i kâbil mi râmîdir kazâ kavsi

Ziyaret eden ahbâbı desin fevtüçün tarîh

Vedûdâ Mustafâ Paşa'ya ihsan eyle firdevsi

Günümüz Türkçesiyle: Allah'ın kaçınılmaz olan takdirinin yerine gelmesini önlem alarak değiştirmek, yaydan çıkan oku def etmek mümkün mü? Burayı ziyaret eden dostları ölüm tarihi için desinler ki: "Ey kullarını çok seven ve gerçekten sevilmeye layık olan Allah! Mustafa Paşa'ya Firdevs cennetlerini ihsan et."

•Bu medrese ve külliye, Sultan IV. Mehmet Han döneminde Kaptan-ı Deryalık ve Sadrazamlık görevlerinde bulunmuş olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılmaya başlanmıştır.  Fakat Viyana Kuşatması'nda uğranılan yenilgi, sadrazamın idamıyla sonuçlanınca inşaat yarım kalmıştır. Daha sonra oğlu tarafından 1690 yılında tamamlattırılmıştır. 1950'li yılların sonunda yapılan imar ve restorasyon sonrası İstanbul Fetih Cemiyeti ve Yahya Kemal Enstitüsü'ne tahsis edilmiştir. Günümüzde de bu işlevini sürdürmektedir. Kitabe talik hat ile yazılmış olup, tarih beyiti olan son mısra ebced hesabıyla hicri 1095 yani 1683 yılını göstermektedir.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
hat türü
yavuz
pardon belirtmişsiniz zaten görmemişim
13/04/2013, 11:40
Hattın türü?
yavuz
Bu kitabedeki hattın türü nedir? Bilgilendirirseniz çok memnun ve müteşekkir oluruz.
13/04/2013, 10:33