Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:53, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 08:00, 13 Mart 2012 Salı

  • Paylaş
Devletlerarası hukuk: Güçler savaşı
Devletlerarası hukuk: Güçler savaşı

Türkiye, İngiltere ve Fransa arasında Üçlü ittifak yapıldı. Buna göre herkesin gücüne ve dişine göre birbirini yiyeceği savaşa, Akdeniz’in güvenliği tehlikeye girer ve Romanya ile Yunanistan saldırıya uğrarsa Türkiye’nin de katılması karara bağlandı.

Emre Gül - Dünya Bülteni / Tarih Dosyası 

 
   

Çanakkale’ye karşı çıkamadılardı, bu çelik kaleye kim karşı çıkabilir ki!

1939 yılında II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte Türkiye her alanda çok zor bir duruma düştü. Hem bütün komşularının sürüklendiği savaşta kendini korumaya çalıştı, hem de olumsuz dünya koşullarında yaşanan ekonomik ve siyasi sorunlara çözüm aramak zorunda kaldı. Bu ise hiç kolay olmadı. Çünkü Türkiye, savaş çıktığında bazı anlaşmalarda taraftı. (Türk-Sovyet Dostluk ve Saldırmazlık Antlaşması, Balkan Atlantı, Sadabad Paktı) İmzalanan bu anlaşmalarla iyi komşuluk ilişkileri pekiştirilirken, başka ülkenin sorunlarında tarafsızlık öngörülüyordu.

 

 
   

Hukuk-u düvel(Devletlerarası hukuk)

Türkiye’nin bu güven ortamında gördüğü en yakın tehlike, Akdeniz’de yayılma siyaseti güden İtalya idi. Bu sebeple Fransa ve İngiltere ile ilişkilerini geliştirmeye başladı. Bu yakınlaşmanın ilk sonucu 1936 yılında imzalanan Montreux Antlaşması oldu. II. Dünya Savaşı’ndan üç yıl önce imzalanan bu anlaşmayla İngiltere ve Fransa, Türk dış ticaretinde en fazla paya sahip olan Almanya’nın, Türkiye’yi kendi safına çekmesini önleme hedefi güttü.  Boğazların yeni statüsünden rahatsız olan Sovyetler Birliği ise savaş başlamadan önce Almanya ile anlaştı. Aniden ortaya çıkan bu yeni pakta karşı, 19 Ekim 1939’da Ankara’da Türkiye, İngiltere ve Fransa arasında Üçlü ittifak yapıldı. Buna göre herkesin gücüne ve dişine göre birbirini yiyeceği savaşa, Akdeniz’in güvenliği tehlikeye girer ve Romanya ile Yunanistan saldırıya uğrarsa Türkiye’nin de katılması karara bağlandı. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş