Kofi Annan'ın Suriye Planı nedir? | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:05, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 13:24, 10 Nisan 2012 Salı

  • Paylaş
Kofi Annan'ın Suriye Planı nedir?
Kofi Annan'ın Suriye Planı nedir?

Suriye'de akan kanın durması için bir umut olan Kofi Annan planı 6 maddeden oluşuyor. Plana göre silahlar susacak, siyasi süreç başlayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de aylardır devam eden iç çatışmaların sonlandırılması için bugün önemli bir sürece girildi. BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı plan Suriye tarafından bugün uygulamaya kondu. Planı daha önce kabul ettiğini belirten Suriye yönetimin bugün de planı devreye soktuğunu açıkladı.

Kamuoyu Suriye'de akan kanın durması için Annan Planı'nın işe yarayıp yaramayacağını merak ediyor. Peki Annan Planı neler içeriyor?

İşte Kofi Annan tarafından hazırlanarak Suriye yönetimine kabul ettirilen 6 maddelik o plan:

1 - Suriye yönetimi, “halkın meşru istek ve kaygılarına yanıt vermek için başlatılacak olan ve Suriyelilerin liderlik edeceği kapsamlı siyasi süreç” için Annan’la işbirliği içinde çalışmayı taahhüt etmektedir.

2 - Suriye, çatışmaları durdurmayı ve insanların yaşadığı bölgelerde görülen askeri hareketliliği ve ağır silahların kullanılmasını derhal durduracağını taahhüt eder. Bu adımlar atılırken Suriye, şiddeti sonlandırmak için BM gözetimi altında Annan’la birlikte çalışacaktır. Annan, muhalefetten de bütün çatışmaların sona erdirilmesi için benzer taahhütler beklemektedir.

3 - Suriye insani yardımın iletilmesi ve yaralıların tahliye edilmesi için günlük iki saatlik “insani duraklama”yı kabul etmekte ve uygulamaktadır.

4 - Suriye “rastgele tutuklanan kişilerin serbest bırakılma hızını ve kapsamını” ve bu kişilerin tutulduğu yerlerin bir listesini sunmayı taahhüt etmektedir.

5 - Suriye ülke genelinde gazeteciler için hareket özgürlüğünü sağlamayı ve “ayrımcı olmayan bir vize politikası uygulamayı” taahhüt etmektedir.

6 - Suriye “yasalarca garantilenen çerçevede toplanma özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma hakkına saygı duyacağını” taahhüt etmektedir.İlgili Konular Suriye
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
annan planı
berna
bu plan suriyenin içişlerine karışmaktır.hiçbir devlet başkanı "özel temsilci" ile ülkeyi yönetmez..
14/06/2012, 19:19