Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:21, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 10:00, 30 Nisan 2012 Pazartesi

  • Paylaş
Avrupa’nın hasta adamı Aslan terbiyecisi gibi
Avrupa’nın hasta adamı Aslan terbiyecisi gibi

Yaklaşık 5 ay süren kuşatmanın ardından, 29 Nisan 1916’da 5 General, 481 subay ve 13 bin 300 İngiliz-Hint askeri Osmanlı birliklerine teslim oldu. Tarihe, “Kut’ül-Amare Zaferi” olarak geçen savaş sırasında İngilizler, 30 binden fazla kayıp ve esir verdi.

Emre Gül Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

1914 yılı sonlarında İngiltere, Irak’a asker çıkararak saldırıya geçti. Fazla bir mukavemetle karşılaşmadan ilerleyen General Charles Townshend komutasındaki İngiliz-Hint ordusunu, Albay Sakallı Nureddin Paşa, Selman-ı Pak’ta karşıladı. Bu sırada Mirliva Halil Paşa komutasındaki kolordunun yetişmesiyle General Townshend, etrafı Dicle Nehri ile çevrili Kut’ül-Amare’ye çekilmek zorunda kaldı. Burada Osmanlı ordusu tarafından kuşatılarak kapana kıstırılan kuvvetlerini kurtarmak için İngiliz Genel Karargâhı’nın  yaptığı üç taarruz da büyük kayıplar ve fiyaskoyla sonuçlandı. 

Yaklaşık 5 ay süren kuşatmanın ardından, 29 Nisan 1916’da 5 General, 481 subay ve 13 bin 300 İngiliz-Hint askeri Osmanlı birliklerine teslim oldu. Tarihe, “Kut’ül-Amare Zaferi” olarak geçen savaş sırasında İngilizler, 30 binden fazla kayıp ve esir verdi. “İkinci Çanakkale” olarak da anılan ve gölgede kalan bu başarı İngiltere askeri tarihinin en aşağılık şartlı teslimi olarak tanımlandı. Bu olay yerli-yabancı basında geniş yankı uyandırdı ve bir Alman karikatürüne böyle yansıdı. “Avrupa’nın hasta adamı Aslan terbiyecisi gibi” başlıklı karikatürde muzaffer Mirliva Halil Paşa, Türk bayrağını tutarken, yaralı İngiliz Aslanı sargılar içerisinde uzaklaşırken tasvir ediliyor.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş