Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:32, 25 Mayıs 2018 Cuma
Güncelleme: 00:41, 21 Mayıs 2012 Pazartesi

  • Paylaş
İsmail Kahraman'a vefa gecesi
İsmail Kahraman'a vefa gecesi

Eski Kültür Bakanı ve siyasetçi İsmail Kahraman için Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın önerisi ve İHL Sözlük’ün işbirliğinde bir Vefa Gecesi düzenlendi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ömrünü hakikate vakfetmiş, Fatih’in vakfiyesi Ayasofya’da ayin yapmaya kalkışanlara karşı arkadaşlarıyla birlikte Ayasofya’da ilk namaz kılan abide-i şahsiyet olan, 1969 senesinde Yunan Ordusu’nun Kıbrıs’a asker çıkarması sonrası 160 arkadaşıyla Yunan sınırına dayanan gönüllü askerlerden, eski Kültür Bakanı ve siyasetçi İsmail Kahraman için Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın önerisi ve İHL Sözlük’ün işbirliğinde bir Vefa Gecesi düzenlendi.

DARBE SONRASI SEÇİMLE GÖREVE GELEN İLK KÜLTÜR BAKANI

Bu memleketin toprakları vakıf medeniyetinin topraklarıdır. İyiliğin, güzelin ve hayrın, nadide eller ve kurumlarda toplandığı, tecessüs ettiği bir medeniyet fikriyatının toplamıdır.

Kötülüğün, ‘ötelerden gelen seslere’ kulak tıkayanların her zaman diliminde olduğu dünyamızda ve ülkemizde, hakikatin değişmeyen tarifine ömürlerini vakfetmiş insanlar vardır. Vakıf medeniyeti topraklarının ‘ömrünü hakikate vakfetmiş’ güzel insanları…

Onlar bizim vasıtamızdır. Yorulduğumuz yerde kolumuza giren, karanlığın bastığı yerler ve zamanlarda bizlere ışık tutan yiğitlerdir onlar. İsimleri ve hayatları öne çıkar. Birden yükselirler önümüzde bir yıldız gibi. Çünkü konuşmaktan çok iş yaparlar ve düşündüklerini uygulama gayretine girişirler.

İşte bütün bu tariflere uyan bir yıldız, gözümüzün önünde hayatıyla göğe doğru adeta yükselen, bize hayatıyla, yaptıklarıyla ışık olan, yolumuzu aydınlatan bir kahramandır İsmail Kahraman…

Daha gençlik yıllarında, mütedeyyin insanların dört bir koldan gelen tazyiklerle kuşatıldığı dönemlerde sağına soluna bakmadan “ben” diyerek ortaya atılıp, bu tazyik hareketlerinin odaklarının en önemlilerinden biri olan Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’ni adeta fethetmiştir o.

AYASOFYA'DA İLK NAMAZ KILAN ŞAHSİYET

Sonraki yıllarda inançlı insanların haklarını savunan, ülkenin dört bir tarafında örgütlenip halkın ve Hakk’ın sesini yükselten bir harekete dönüşecek olan MTTB, onunla birlikte bir daha o geri zamanlarına dönmemek üzere bu halkın ve Hakkın sesine perçinlenmiştir.

Fatih’in vakfiyesi Ayasofya’da ayin yapmaya kalkışanlara karşı, arkadaşlarıyla birlikte Ayasofya’da ilk namaz kılan abide şahsiyettir İsmail Kahraman…

69 senesinde Yunan Ordusu’nun Kıbrıs’a asker çıkarmasıyla kendisi ve 160 arkadaşıyla Yunan sınırına dayanan gönüllü askerlerden, yiğitlerdendir…
Doksanlı yıllarda ülkenin başına kara bulutlar gibi çöken ve ‘adına post modern darbe’ denen süreçte, halkın seçimle iş başına getirdiği hükümetin Kültür Bakanı’dır. Sahnelerde, salonlarda, bu memleketin vatandaşlarının parasıyla inşa edilen binalarda “sanat için sanat” yapanlara karşı halk için sanat yapılması gerektiğinin çizgisinde olan, bir kültür davası olan, bunun için o mevkide savaş veren bir dava adamıdır.

On yıllar boyunca süren mütedeyyin insanların varoluş mücadelesinde bir köprübaşı olan İsmail Kahraman için Üsküdar Belediyesi ile İHL Sözlük’ün işbirliğinde bir vefa gecesi düzenlendi. “Gençlikte Bir Köprübaşı: İsmail Kahraman’a Vefa Gecesi” programı 21 Mayıs Pazartesi akşamı saat 20.30’da, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.


 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş