Arakan Müslümanlarının yalnızlığı-RAPOR | Güneydoğu Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:49, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 14:59, 28 Haziran 2012 Perşembe

  • Paylaş
Arakan Müslümanlarının yalnızlığı-RAPOR
Arakan Müslümanlarının yalnızlığı-RAPOR

DÜBAM Arakan Dosyası'nı açıyor. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Mehmet Özay, "Arakan'a Çözüm olmak" adlı Arakan raporunu Dübam için hazırladı

Dünya Bülteni / DÜBAM

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'da yaşayan Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı zulüm, baskı, insan hakları ihlalleri ile ilgili haberler son bir aydır dünya medyasında sık sık duymaya başladık. 

Eski adıyla Burma olan Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar 600 yüzyıl önce bölgenin gerçek hâkimi iken bugün toplam nüfusun yalnızca yüzde 5'ini oluşturmaktalar. Yüzlerce yıl etnik temizliğe, sindirme, din değiştirme, baskı politikalarına rağmen hala varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Geçen aylarda gerçekleştirilen Myanmar'daki seçimlerde batılılar tarafından demokrasi kraliçesi ilan edilen Suu Kyi'nin büyük bir oy farkıyla seçilmesi, Arakanlı Müslümanların kaderlerinde olumlu değişiklikler gerçekleşeceği izlenimini ortaya çıkarmıştı. Fakat son bir ayda Budistlerin Arakanlı Müslümanlara yaptığı katliamlar bütün hızıyla devam etti. Yüzlerce Arakanlı Müslüman öldürüldü, binlercesi komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

DÜBAM (Dünya Bülteni Araştırma Masası) Arakan Dosyası'nı açıyor. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Mehmet Özay, "Arakan'a Çözüm olmak" adlı Arakan raporunu DÜBAM için hazırladı. Özay, raporunda; Arakan'ın tarihi sürecini, bölgenin etnik ve dini yapısını tahlil ederek Arakanlı Müslümanların yaşadığı sorunların nedenlerini ortaya koymaya çalıştı. Sorunun çözümünde nasıl hareket edilmesi, nasıl bir yol haritası benimsenmesi noktasında çözüm önerileri sunarak Müslüman ülkelerin çözüme sahip çıkması gerektiği üzerinde durdu.

RAPORUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZİlgili Konular arakan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş