Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:19, 20 Şubat 2018 Salı
15:46, 21 Eylül 2012 Cuma

  • Paylaş
Kanuni sanal aleme taşındı
Kanuni sanal aleme taşındı

İÜ, Kanuni Sultan Süleyman'ın divanının bilinen tek nüshasını sanal alemde sergilemeye başladı

Emre Gül/ Dünya Bülteni - Tarih Dosyası

Avrupalıların "Muhteşem" unvanıyla andıkları "Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman", sanal ortama taşındı.

Ölümünün 446. Yılı anısına "İstanbul Üniversitesi" tarafından üstlenilen proje ile 10. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, şairliği, eserleri, devlet adamlığı, devrinin önde gelen şahsiyetleri, mimari yapıları ve giyim tarzları ile birlikte tanıtılacak.

Daha çok siyasi kişiliği ve kazandığı askeri zaferlerle anılan bu güçlü hükümdarın entelektüel kimliği ve şiire olan ilgisinin vurgulandığı projede, "Muhibbi" mahlasını kullanan Kanuni'nin İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan "Divan-ı Muhibbi" adlı eseri de dijital ortama aktarılarak, kurulan internet sitesi aracılığı ile okuyuculara sunuldu. Eşi Hürrem Sultan'a, oğlu Şehzade Bayezid'e yazdığı şiirlerin yanı sıra kaleme aldığı şiirlerden örnekler, İ.Ü Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan tarafından seslendirilerek siteye yüklendi. Ayrıca, Kanuni Sultan Süleyman'ın, Fransa Kralı I. Fransuva'ya yardıma hazır olduğunu ifade eden mektubunu, sitede orijinaliyle birlikte görmek mümkün.

"Divan-ı Muhibbi" ile birlikte dönemin diğer önemli yazma eserleri, Matrakçı Nasuh'un çizimleriyle İran-Irak seferlerini anlattığı "Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn" ve Piri Reis'in denizciliğe ait harita-kılavuz içerikli ünlü "Kitab-ı Bahriye"si de dijital olarak ulaşılabilen eserler arasında. Devrin önde gelen devlet adamları ve şahsiyetlerinden "Mimar Sinan", "Matrakçı Nasuh" ve "Piri Reis"in de tanıtıldığı sitede Osmanlı minyatür sanatı ve Osmanlı denizciliğine de dikkat çekmek hedeflenmiş.

Proje kapsamında hazırlanan "Süleymaniye Camii" ve "İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi"nin interaktif simülasyonun da indirilebildiği site, Kanuni'nin kaftanı ile sorguçlarının da yer aldığı bir resim galerisi ile beraber Türkiye'de kurulan ilk sanal kütüphane olma özelliğini taşıyor.

http://cihanhukumdari.istanbul.edu.tr/Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş