Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:15, 24 Şubat 2018 Cumartesi
Güncelleme: 10:51, 13 Ekim 2012 Cumartesi

  • Paylaş
6 aydan küçük bebeklere grip aşısı zararlı
6 aydan küçük bebeklere grip aşısı zararlı

Uzmanlar uyarıyor: Sakın 6 aydan küçük bebeklere grip aşısı yaptırmayın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte özellikle çocuklar da solunum yolu hastalıkları daha sık görülmeye başladı. Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Ali Çelebi, gripten korunma yolları arasında gösterilen aşının 6 aydan küçük bebeklere yapılmaması gerektiğini söyledi.

Bursa Özel Bahar Hastanesi'nden Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Ali Çelebi, grip hastalığının; solunum yollarını etkileyen, bahar ve kış aylarında görülen influenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı önemli bir enfeksiyon hastalığı olduğunu söyledi. Grip virüslerinin çok kolay ve hızlı bulaşan virüsler olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Çelebi, "Hasta kişilerden sağlıklı kişilere solunum yoluyla bulaşır. Toplu ve kalabalık ortamlar (okullar, hastaneler ) kış aylarında grip açısından riskli ortamlardır. Belirtileri arasında; baş ağrısı, ateş (38-39 derece), genel vücut ağrısı, kas ve eklem ağrıları, kırgınlık, yorgunluk, kuru öksürük, üşüme, titreme, terleme, bazen hapşırma, burun akıntısı, boğaz ağrısı yer alıyor. Grip virüsü vücuda girdikten 2-3 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar, Hastalık 3-5 günde geriler, ortalama 1 hafta sürer, nadiren uzayabilir. 1 haftayı aşan belirtiler doktor kontrolünü gerektirir." dedi.

ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN

Bakteriyel bir hastalık olmadığından antibiyotiklerle tedavi edilemeyen gribin genellikle hastalığın belirtilerine yönelik tedavi yapıldığını anlatan Uzman Dr. Çelebi; istirahat, bol sıvı gıdalar, vitamin (özellikle C vitamini) takviyesi, anti gripal ilaçlar, öksürük varsa öksürük şurupları, burun akıntısı, burun tıkanıklığı varsa burun damlalarının grip tedavisinde önemli olduğunu kaydetti. Gripten korunmanın en iyi yolunun her yıl aşı yaptırmak olduğunu belirten Uzm. Dr. Çelebi şöyle devam etti: "Grip olan kişilerle yakın temastan uzak durulmalı. Eller sık yıkanmalı. Öksürme hapşırma esnasında ağız kağıt mendille kapatılmalı, elle kapatılmamalı (virüsün el yoluyla yayılımını önleme amacıyla). Grip olan kişiler toplu yerlerden uzak durmalı evde kalıp dinlenmeli. Grip aşısı sonbahar ve kış ayları başında (eylül, ekim, kasım aylarında) yapılabilir. En ideali ekim başıdır. 65 yaş üstü kişilere, kronik kalp ve akciğer, böbrek, diabet hastalarına, bağışıklık sistemi zayıf hastalara (kronik kan hastalığı, kanser hastalığı, immunsüpresif ilaç kullananlar), sağlık personeli ve hastane çalışanlarına, okul, fabrika gibi. toplu yerlerde çalışanlara ve huzur evinde kalanlara grip aşısı yapılabilir."

BEBEKLERE YAPTIRMAYIN

6 aydan küçük bebeklere grip aşısı yapılamayacağını belirten Çelebi, "Gebeliğin ilk 3 ayı, yumurta allerjisi olanlar, daha önceden grip aşısına reaksiyonu olanlar ve atopik bünyeli kişilere aşı yapılamaz" dedi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş