Otomobilde bir sigara bile zehirli | Hayatın İçinden | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:50, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 20:53, 16 Ekim 2012 Salı

  • Paylaş
Otomobilde bir sigara bile zehirli
Otomobilde bir sigara bile zehirli

Araçlarda içilen tek bir sigaranın dahi yarattığı kirliliğin, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği "toksik limit"i aştığı ortaya çıkarıldı.

İskoç bilim adamlarının Tobacco Control dergisinde yayımlanan araştırması için, bir grup araç sürücüsü yolculukları süresince 4 adet sigara içti. Yapılan ölçümler, ortaya çıkan kirliliğin, DSÖ'nün kapalı ortamlar için belirlediği 25 mg/m3'lük seviyenin üç katından fazlasına denk gelen 85 mg/m3 olduğunu ortaya koydu.

Araştırma sonuçları, pencereleri ya da havalandırma cihazları açık da olsa, sürücülerin araç içinde içtiği tek bir sigaranın bile bazı noktalarda limiti aştığını gösterdi.

Araçların arka koltuklarında oturan çocukların, ön tarafta içilen sigaradan ciddi ölçüde zarar gördüğüne işaret eden bilim adamları, arabada çocuklar varken sigara içilmesinin yasaklanması gerektiğini vurguladı.  

Kaynak: AAYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş