G.Çin Denizindeki anlaşmazlıklar ve ABD-Çin ilişkisine etkileri | Güneydoğu Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:32, 24 Haziran 2018 Pazar
13:14, 11 Aralık 2012 Salı

  • Paylaş
G.Çin Denizindeki anlaşmazlıklar ve ABD-Çin ilişkisine etkileri
G.Çin Denizindeki anlaşmazlıklar ve ABD-Çin ilişkisine etkileri

Yakın ve orta vadede ÇHC ile diğer sahildar devletler arasında küçük çaplı çatışmalar beklenmekte. Musab Eryiğit, bu makalede gelişmelerin arka planını analiz etti

Dünya Bülteni / DUBAM

Asya-Pasifik tarihte hiç olmadığı kadar dünya gündemini belirleyecek hale geldi. Yüzyıllar boyunca çekik gözlü insanların balık avladığı Güney Çin Denizi, sahip olduğu enerji kaynakları ve stratejik önemi nedeniyle şimdilik sakin olsa da sıcak çatışma potansiyeli en yüksek deniz haline gelmiştir.

Yakın ve orta vadede ÇHC ile diğer sahildar devletler arasında küçük çaplı çatışmalar beklenmekte. Musab Eryiğit, bu makalede gelişmelerin arka planını analiz etmektedir.

Bölgenin coğrafi ve stratejik önemini, kıyı devletlerin sınır anlaşmazlıklarını BM Deniz hukuku ve tarihi arka plan çerçevesinde değerlendirmektedir.

ASEAN-ÇHC-ABD ilişkilerinin soğuk savaş sonrası durumundan yakın ve orta vadeye yönelik projeksiyonlarda bulunmaktadır.

Makaleyi okumak için tıklayınız.İlgili Konular Çin Güney Çin Denizi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş