TARİHTE BUGÜN: Arnavutluk'ta Enver Hoca dönemi başladı | Tarihte bugün | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:26, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 00:10, 11 Ocak 2018 Perşembe

  • Paylaş
TARİHTE BUGÜN: Arnavutluk'ta Enver Hoca dönemi başladı
TARİHTE BUGÜN: Arnavutluk'ta Enver Hoca dönemi başladı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Fuzuli’nin vefatı, İnsülin’in ilk kez denenmesi, Arnavutluk’ta Enver Hoca döneminin başlaması, Bülent Ecevit Azınlık Hükümetinin kurulması var…

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI

Bülent Ecevit Azınlık Hükümeti Kurdu (1999)

28 Şubat süreci içerisinde kurulmuş olan Mesut Yılmaz başkanlığındaki ANASOL-D Hükümeti TBMM’de gensoru ile düşürüldü. Bunun üzerine 11 Ocak 1999'da ülkeyi seçime götürmek için, diğer partilerin de üzerinde anlaşması üzerine Bülent Ecevit başbakanlığında DSP bir azınlık hükümeti kurdu. Böylece Bülent Ecevit dördüncü kez başbakanlık koltuğuna oturdu. Bu hükümet döneminin en önemli olayı PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999 tarihinde Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesidir.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Bağdatlı Ünlü Şair Fuzuli Vefat Etti (1556)

Bağdatlı ünlü divan şairi Fuzuli’nin asıl adı Mehmet’tir. Bağdat Kasidesi, Leyla vü Mecnun, Şikayetname ve Su Kasidesi en meşhur eserleridir.Fuzuli 11 Ocak 1556 tarihinde Kerbela’da yetmiş altı yaşında iken bir veba salgınında hastalanarak vefat etti.

İnsülin İlk Defa Bir Hasta Üzerinde Denendi (1922)

İnsülin’in 1921 yılındaki keşfinin arkasından ilk kez 11 Ocak 1922'de, 14 yaşında bir şeker hastası olan Leonard Thompson üzerinde denendi. Ancak bu ilk deneme başarılı olmadı ciddi yan etkilere neden oldu. Kısa süre sonra insülin saf hale getirilerek tekrar denendi ve başarılı oldu.

Arnavutlukta Sosyalist Yönetim Kuruldu (1946)

Arnavutlukta Komünistler yönetime el koydu ve kral Zogo ülkeyi terk etti. Komünistlerin lideri Enver Hoca, 11 Ocak 1946 yılında kurulan Arnavutluk Halk Cumhuriyeti'nin başkanlığına getirildi. Enver Hoca ülkesini 41 yıl aralıksız ölümüne kadar yönetti.

Başbakan Necmettin Erbakan Cemaat Liderlerine İftar Verdi (1997)

Başbakan Necmettin Erbakan'ın zamanın belli başlı 51 cemaat liderine 11 Ocak 1997’de Başbakanlık Konutu'nda özel iftara davet etti. Bu davet bazı çevrelerde büyük rahatsızlık oluşturdu. Davet 28 şubata giden yolun önemli noktalarından birisi oldu.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

 1905. Mustafa Kemal, kurmay yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi’nden mezun oldu.

1929. Türkiye’de eski yazılı kitapları yeni harflere çevirmek için Dil Encümeni bünyesinde bir komisyon kuruldu.

1939. Aydın’da köylüye toprak dağıtıldı.

1940. Ankara Konservatuarı Tatbikat Sahnesi oyuncuları ilk oyunlarını sergilediler.

1943. Kızıl Ordu, Stalingrad kuşatmasını kırdı.

1946. Arnavutluk’ta Kral Zogo tahtan indirildi; halk cumhuriyeti ilan edildi.

1963. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde komünizmle mücadele amacıyla bir komisyon kuruldu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş