Chavez'i nasıl okumalı? / Levent Baştürk | Amerika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:58, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 12:35, 13 Mart 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Chavez'i nasıl okumalı? / Levent Baştürk
Chavez'i nasıl okumalı? / Levent Baştürk

Venezuella lideri Chavez'in ölümüyle uluslarası siyaset önemli isimlerinden birini kaybetti. Ardından Türkiye'de yazılanlar ya ana akım Batı medyasının da etkisiyle Chavez'i despot ilan ediyor ya da Amerikan karşıtlığı üzerinden yüceltiyordu. Levent Baştürk, Türkiye'de sadece anti-Amerikanizmi ile gündeme gelen ve yanlış bir okumaya tabi tutulan Chavez'i ve döneminin dış politikasını analiz etti...

Levent Baştürk / Dünya Bülteni

140 karakterle fikir ifade etmekle yetinilen Twitter devrinde, hem mesafe hem de zihin olarak çok uzağında kaldığımız bir Latin Amerika ülkesi olan Venezuela’daki gelişmeleri dar kalıpların dışına çıkarak değerlendirebilmek Türkiye şartlarında hayli zor. Chavez’in Venezuela ve Latin Amerika için geriye bıraktığı mirasın doğru değerlendirilmesinin önünde, Türk kamuoyu açısından bazı zihinsel bariyerlerin olduğunu görmemek imkansız. Bu bariyerlerin oluşturduğu algıyı dört madde halinde özetlemek mümkün:

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş