Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:39, 25 Haziran 2018 Pazartesi
11:54, 22 Mart 2013 Cuma

  • Paylaş
Kenya Müslümanları ve siyasal durum
Kenya Müslümanları ve siyasal durum

IPK’nin siyasi parti olarak resmi tescilini reddetmenin getirdiği engele rağmen Müslümanların siyasi faaliyetleri, halen Kenya’da önemli bir muhalefet gücüdür. Müslümanlar önümüzdeki yıllarda da azınlık olarak kalmaya devam edecekler ama Kenyalı Müslümanlar etnik, sınıfsal ve ırki temeldeki derin ayrılıklardan kaçınamasalar da onların milli seviyede siyasetteki etkileri gözardı edilemez.

Dünya Bülteni - DUBAM

Kenya sömürgecilik geçmişiyle, demografik yapısıyla ve modern deneyimleriyle tipik bir Afrika ülkesidir. Dolayısıyla Kenya'da olup biteni anlamak, genel Afrika fotoğrafının netleşmesinde önemli bir role sahip olacaktır. Bu dosyada, Kenya Moi Üniversitesi’nde Felsefe ve Dini Araştırmalar Bölümü’nde çalışmakta olan Hassan Ndzovu, Kenya Müslümanlarının durumlarını, parti siyasetlerini ve seçim kampanyalarını analiz ediyor. Yazar, sömürgecilik döneminde Kenya siyasetini de değerlendirerek modern Kenya siyasetine miras kalan sorunların izini sürüyor. Afrika İslami Düşünce Araştırma Enstitüsü (ISITA)'nün yayınları arasında yer alan bu makale Dünya Bülteni okurları için tercüme edildi.  

Yazıyı okumak için tıklayınız.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş