Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:35, 25 Mayıs 2018 Cuma
02:22, 30 Mayıs 2013 Perşembe

  • Paylaş
Çocuklara en büyük ceza internet yasağı
Çocuklara en büyük ceza internet yasağı

Annelerin çocuklarına verdiği cezalarda; azarlama, internet ve cep telefonu yasağı ilk sırada yer aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan araştırmayla, annelerin çocuklarına en sık verdiği cezalar belirlendi.

3 bin 828 anneyle görüşülerek yapılan araştırmada, annelere "Son bir yıl içinde çocuğunuza hangi cezaları verdiniz?" sorusu yöneltildi.

Annelerin yüzde 7,4'ü çocuklarını sık sık azarladığını ifade ederken, yüzde 4,2'si "interneti yasakladım", yüzde 3,4'ü ise "televizyon izlemesine izin vermedim" yanıtını verdi.

Araştırmada, 6-17 yaş arasında çocuğu olanlara,  en çok hangi nedenle ceza verdikleri soruldu.

Katılımcıların yüzde 39,6'sı hiç ceza vermediğini belirtirken, yüzde 38,6'sı da  eğitim ihmal  sebebiyle ceza verdiğini belirtti.

Bu oranı yüzde 14,8 ile "yalan söyleme", yüzde 12,2 ile "büyüklerine saygısızlık yapma", yüzde 10,8 ile "görevlerini yerine getirmeme" sebepleri ile ceza verme izledi.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI ARTIYOR

Bu arada Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Çocuk İşitme Değerlendirme ve Ergen Sağlığı Merkezi'nde (ÇİDEM) yapılan araştırma, ailesiyle sorunlarını paylaşamayan ve birlikte zaman geçiremeyen 14-21 yaş arası gençlerde internet bağımlılığının geliştiğini ortaya koydu.

ÇİDEM Uzman Doktoru Nurdan Tekgül, "Benim anne babalara tavsiyem çocuklarıyla birlikte spor yapmaları, ortak hobiler geliştirmeleri ve daha çok zaman geçirerek internet bağımlılığı riskini azaltmalarıdır" dedi.

Kaynak: AA

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş