Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:47, 23 Nisan 2018 Pazartesi
01:20, 03 Temmuz 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Hitler, Türkiye’yi işgal etmek istemiş
Hitler, Türkiye’yi işgal etmek istemiş

Papen'e göre; Alman orduları kısa sürede Trakya ve Ege’yi ele geçirebilirdi fakat Türk piyadesinin direniş gücü de hesaba katılmalıydı. Neticede Hitler, bu planı erteleyerek ve Sovyetlere karşı saldırıya geçilmesi emrini vermişti. Türkiye’yi işgal hedefi ise Alman Dergisi Kladderadatsch’da böyle karikatürize edilmişti.

Emre Gül/ Tarih Dosyası/ Dünya Bülteni

Adolf Hitler’in en güvendiği kişilerden biri olan Alman donanma komutanı Von Reader, Sovyetler Birliği’ni Kafkasya’dan da sıkıştırabilmek için Türkiye’nin işgalini önermişti. 1940-1941 yıllarında gündeme gelen bu öneriyi gerçekleştirebilmek için planlar yapılmaya başlanmış, bu planlardan birinde, Trakya’dan saldırıya geçilerek sahil yoluyla İstanbul’a ulaşılması, oradan da süratle Anadolu’ya geçilmesine yer verilmişti. Alman Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı Albay Heusinger’in hazırladığı harekât planı ise çok daha ayrıntılıydı ve harita ve krokiler dışında Alman birliklerinin İstanbul’da nasıl konuşlanacağına kadar her şey yazılmıştı. Bir Alman alayının arşivlerinden ele geçirilen bu bilgiler Sovyetler Birliği’nin Ankara Büyükelçisi tarafından Türkiye’ye de iletilmişti. Açığa çıkan bu plan, Hitler’in Türkiye uzmanlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra askıya alınmıştı. Bunlardan biri de Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Von Papen’di. Ona göre; Alman orduları kısa sürede Trakya ve Ege’yi ele geçirebilirdi fakat Türk piyadesinin direniş gücü de hesaba katılmalıydı. Neticede Hitler,  bu planı erteleyerek ve Sovyetlere karşı saldırıya geçilmesi emrini vermişti. Türkiye’yi işgal hedefi ise Alman Dergisi Kladderadatsch’da böyle karikatürize edilmişti.

 
   

 

Kaynak: Yakın TarihimizYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş