Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:09, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 07:18, 11 Eylül 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Asya'da yeni güç dağılımı / Rajan Menon
Asya'da yeni güç dağılımı / Rajan Menon

Büyük Asya farklı arka planlara ve kabullere sahip yolcularla dolu bir otobüs gibidir. Bazıları diğerlerinden daha önemlidir ve bunlar direksiyonu çevirebilirler. Ama bu otobüsün birkaç direksiyonu vardır ve güzergah konusunda da ortak bir görüş yoktur.

Dünya Bülteni - DÜBAM

Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel hegemonyası zayıfladıkça yerel güçler belirmeye başlıyor. Bazı yerel güçler ise yeni küresel güçler olma yolunda rekabete girişti bile. Asya’da beliren duruma da bu açıdan bakmak mümkün. ABD’nin yerel bir güç gibi hareket ettiği Asya’da Çin, Hindistan ve Japonya sahneye çıkan yeni güçler. Peki, bu güçler kendi aralarında iktidar mücadelesine mi giriyorlar yoksa Büyük Asya için işbirliğine mi gidiyorlar? Asya güçlerinin uluslararası sahada tebarüz etmesi, “medeniyetler çatışması”, “küreselleşme”, “tarihin sonu” gibi Batılı tezlerle açıklanabilir mi? Bu soruların cevaplarının peşine düşen Rajan Menon’ın yazısını Dünya Bülteni okurlarının ilgisine sunuyoruz.

Makaleyi okumak için tıklayınız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş