Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


20:51, 24 Nisan 2018 Salı
15:27, 18 Eylül 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Üsküp'te bir yayınevi: Logos-A
Üsküp'te bir yayınevi: Logos-A

Üsküp'te bugüne kadar 700 kitap basan Logos-A'nın yayınları arasında Ahmet Davutoğlu ve Akif Emre'nin eserleri de var

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yayıncılık Logos-A yayınevi, bugüne kadar birçok dilden 700 kitap yayınladı.

Çeşitli millet ve lisana ev sahipliği yapan Makedonya'da bu çok kültürlü topluma hizmet eden bir yayınevi olan Logos-A 22 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Yayınevi bugüne kadar 5 milyonun üzerinde tiraja sahip 700 farklı kitabı okuyucu ile buluşturdu.

Tetova Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapan yayınevi yöneticisi Adnan İsmailî "kişinin kendi kültürünü ve tarihini tanıyabilmesinin ilk vasıtası olarak gördüğü kitap konusunda yaşanan sıkıntıların, Logos-A'yı kurmalarını kaçınılmaz kıldığını" belirtiyor. "Osmanlı'dan sonra siyasi sistemin de etkisiyle özellikle Müslüman halkların kültürel ve dinî bir boşluk içinde bulunduğunu" söyleyen İsmaili, bu mahrumiyeti gidermek ve kendi kültürlerini başkalarından öğrenmeye son vermek yola çıktıklarını ifade ediyor.

İsmailî, Makedonya'daki kitap okuma alışkanlığının düşük olmasını, kültürel yozlaşmaya bağlıyor. Bu yüzden Logos-A'nın yayın politikasında ders kitapları özel bir yer tutuyor. Adnan İsmailî "İster edebiyat, ister tarih kitaplarımız olsun, hepsi Müslüman ve Osmanlı düşmanlığı ile yazılmış olan ürünler. Bizim bütün maksadımız, okul kitaplarını doğru bilgilerle yeniden yazabilmekti. Kitaplardaki düşmanlık oluşturacak ifadeleri temizlemek istiyoruz. Çünkü kitapları bu nefret ifadelerinden temizlersek, çocuklarımızın da zihinlerini ve kalplerini temizlemiş oluruz. Özellikle Arnavut edebiyat ve tarih kitaplarında bu nefret çok vurguluydu. Bu hususta da elimizden geleni yaptık ve gayretlerimiz devam edecek" dedi.

Ağırlıklı olarak Arnavutça, Türkçe, Makedonca ve İngilizce olarak 4 dilde yayın yapan Logos-A yayınevi, tozlu raflarda unutulmaya yüz tutmuş asırlık eserleri de yeniden gün yüzüne çıkarıyor. Hafız Ali Koçak, Şemseddin Sami gibi son dönem Osmanlı münevverlerinin ve Balkan asıllı yazar, şair ve mütefekkirlerin eserleri, yayın politikasında önemli bir yere sahip. TİKA ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın TEDA projesinin katkılarıyla da yılda ortalama 10 eser, Logos-A tarafından yayınlanıyor. Tercümeler dışında yayınlanan kitapların yüzde 70'ini yerli müelliflerin kaleme aldığı eserler oluşturuyor.

Mehmed Âkif Ersoy'un Safahat kitabının da Arnavutça'ya çevrildiğini söyleyen Adnan İsmailî, "Necip Fazıl'ın Çile kitabını da Arnavutça'ya çevirdik. Son yıllarda da İlber Ortaylı'nın, özellikle Osmanlı ile alakalı eserlerini, Yunus Emre hazretlerinin Divân'ını tercüme ettik. Âkif Emre'nin "İzler" isimli bir kitabı var. Özellikle Balkanlar ve Ortadoğu ile ilgili çok önemli bir kitap. Yanı sıra Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmed Davudoğlu'nun 5 eserini Arnavutça yayınladık. Son olarak en önemli kitaplarından olan   "Stratejik Derinlik" isimli kitabını yayınladık. Bütün bunlarla beraber bir de Mesnevi-i Şerif'in tamamını yayınladık. Yayın ve tercüme faaliyetlerimiz inşallah hız kesmeden devam edecek" diyor.

Sultan Abdülhamid döneminde inşa edilen tarihî Telgrafhane binasında çalışmalarını sürdüren yayınevi, kendi bünyesinde bir kütüphane açmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Evliya Çelebi'nin ismini taşıyacak olan kütüphanenin hazırlık çalışmalarının yakın zamanda tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansıİlgili Konular Adnan İsmaili Logos-A
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
logos a'dan bir tane de türkiye'ye istiyoruz.
Müzmin Okur
lütfen aşağıdaki linkten logos a'nın kapak tasarımlarına bir bakın. özgün ve harika kapaklar... çok iyi. http://www.logos-a.com.mk/
26/09/2013, 01:25