İspanya'da helal gıdaya düzenleme | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:42, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
11:13, 06 Aralık 2013 Cuma

  • Paylaş
İspanya'da helal gıdaya düzenleme
İspanya'da helal gıdaya düzenleme

İspanya'da gittikçe büyüyen helal gıda pazarında kontrol sağlanması için hükümet ve Müslüman örgütler işbirliği yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

İspanya'da helal ürünlere yönelik talebin artmasıyla, pazarı normalleştirmek, kontrol etmek ve düzenlemek amacıyla, Cordoba merkezli Helal Enstitüsü ile hükümet yeni düzenlemeler yapmak üzere işbirliği yaptı.

Ülkedeki Helal Standardizasyon direktörü Hanif Escudero, "Bu işbirliği ile İspanya Standardizasyon Teknik Komitesi ilk defa gıda konusunu dini yönleriyle ele almış oluyor" açıklamasında bulundu.

Geçen hafta düzenlenen bir toplantıda, İspanya Standardizasyon ve Belgelendirme Derneği (AENOR) ile Cordoba merkezli İspanya'nın İslami Helal Enstitüsü Kurulu, helal gıda ile ilgili yeni geliştirilen standardizasyon faaliyetleri üzerinde anlaşma sağladı.

Toplantıya ülkedeki İslam federasyonları, tüketici ve  üretici dernekleri ile hükümet de destek verdi. Toplantı sonunda 'Helal' damgası vurulacak gıdalar için "AEN/CTN 308" kodu belirlenerek, İslami kurallara uygun gıda ürünlerinin şartları belirlendi.

İspanya'da İslam Komisyonu rakamlarına göre yaklaşık 1.4 milyon Müslüman yaşıyor.

İslam, Hıristiyanlıktan sonra İspanya'nın ikinci resmi dini...

Ülkede "helal pazarının" geçtiğimiz yıl 500 sertifikalı ürün ile yüzde 12 oranında büyüdüğü ve yaklaşık 620 milyon Euroluk bir ciroya ulaştığı belirtiliyor.İlgili Konular helal gıda ispanya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş