Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:43, 23 Nisan 2018 Pazartesi
13:34, 20 Aralık 2013 Cuma

  • Paylaş
İran-Batı Nükleer Anlaşması / Yuvarlak masa toplantısı
İran-Batı Nükleer Anlaşması / Yuvarlak masa toplantısı

Bu ayki yuvarlak masa toplantısında BM daimi üyeleri ile Almanya (5+1) ve İran arasında 24 Kasım'da İran'ın nükleer çalışmalarına ilişkin imzalanan anlaşmayı konuştuk. Konuklarımız: Cihan Aktaş, Hakkı Uygur ve Doç.Dr. Süleyman Elik

  

 

 TOPLANTI METNİ

 

FORUM

 

TOPLANTI VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Aynur Erdoğan-DÜBAM- Dünya Bülteni

24 Kasım 2013 tarihinde Birleşmiş Milletler daimi üyeleri ile Almanya (5+1) ve İran arasında İran’ın nükleer çalışmalarına ilişkin bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmanın altı ay sonra varılacak nihai anlaşmanın ilk adımı olduğu açıklanırken İran ile Batı ilişkilerinde yeni sürece girildiğinin de işareti verilmiş oldu. Söz konusu anlaşmaya göre, İran nükleer silah yapımında önemli bir eşik olan uranyum zenginleştirme oranında konulan sınırlamayı kabul etti. Diğer taraftan Batı ülkeleri de İran’a yönelik uygulanan ekonomik ambargoda hafifletmeye gideceğini taaahhüt etmiş oldu.

Bu ayki yuvarlak masa toplantısında nükleer anlaşmaya dair sorularımızı etraflıca konuşabileceğimiz üç değerli konuğumuz vardı. Cihan Aktaş, Hakkı Uygur ve Yard. Doç. Dr. Süleyman Elik farklı açılardan meseleyi değerlendirerek konunun anlaşılmasına katkıda bulundular. Alanlarında uzman konuklarımız sorularımıza cevap verirken anlaşmaya gelinen tarihi sürece ayna tuttular ve birçok meseleyi aydınlatacak önemli bilgiler sundular.

*

TOPLANTI METNİ

*Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş