Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:45, 22 Nisan 2018 Pazar
20:28, 24 Şubat 2014 Pazartesi

  • Paylaş
Ürdün-İsrail sınırında radyasyon oranı artıyor
Ürdün-İsrail sınırında radyasyon oranı artıyor

Ürdün Atom Enerjisi Kurumu, İsrail'in nükleer reaktörleri nedeniyle ülkenin batı tarafında radyasyon oranının arttığını açıkladı.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ürdün Atom Enerjisi Kurumu, İsrail nükleer reaktörlerinden radyoaktif maddelerin rüzgar yoluyla Ürdün'e geçmesi nedeniyle, ülkenin batı tarafında radyasyon oranının yükseldiğini bildirdi.

Kurum, ülkenin batı kesimlerinde son yıllarda kanser gibi hastalıkların oranının arttığı, hastalıklara İsrail'in "Dimona Nükleer Santrali"nden gelen radyoaktif maddelerin neden olduğuna dair kamuoyunda yer alan haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Ürdün Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Halid Tukan imzalı açıklamada, İsrail nükleer reaktörlerinden radyoaktif maddelerin rüzgar yoluyla ülkeye geçmesi sebebiyle İsrail ile sınır olan batı bölgelerinde son yıllarda radyasyon oranının arttığı ifade edildi. Ancak açıklamada artışı oranına ilişkin sayısal bir veri yer almadı.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş