Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:03, 27 Mayıs 2018 Pazar
Güncelleme: 13:46, 20 Mart 2014 Perşembe

  • Paylaş
Kongo'da çatışmalar: 50 ölü
Kongo'da çatışmalar: 50 ölü

Demokratik Kongo Cumhuriyetinde Hutular ve Tutsiler arasında devam eden çatışmalarda son bir haftada yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kongo'nun Kivu eyaletinde Tutsi ve Hutular arasındaki gerginlik büyüyor. Son bir haftada 50'e yakın Hutu hayatını kaybetti. Saldırıyı gerçekleştiren Tutsilerin Ruanda hükümeti tarafından desteklendiği belirtiliyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Joseph Kabila devlet televizyonuna yaptığı açıklamada saldırının etnik bir çatışmaya dönüştüğünden endişe ettiklerini başta Ruanda hükümeti olmak üzere komşu ülkelerin isyancılara destek vermemesi gerektiğini söyledi.
Kongo'nun Kuzey Kivu eyaletinde 600 kişinin Uganda merkezli Ulusal Demokratik güçleri tarafından kaçırıldığı açıklandı. Ordu sözcüsü Oliver Hanuli yaptığı açıklamada kaçırılanların nerede tutulduklarını bilmediklerini fidye amaçlı kaçırılmış olabileceklerini söyledi.İlgili Konular demokratik kongo kongo
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş