Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:01, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 14:44, 30 Nisan 2014 Çarşamba

  • Paylaş
İsrail, Filistinlilerin evlerini yıktı
İsrail, Filistinlilerin evlerini yıktı

İsrail askerleri, Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil kentinde Filistinlilere ait iki evi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil kentinde Filistinlilere ait iki evi yıktığı bildirildi.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre İsrail askerleri, El-Halil kentinin "el-Urub"  köyüne buldozerlerle girerek, Batı Şeria’daki "C" bölgesinde ruhsatsız inşa edildiği iddiasıyla iki evi yıktı.

İsrail askerlerinin Urub köyüne düzenlediği baskın nedeniyle evlerin yıkımına tepki gösteren onlarca Filistinli ile İsrail askerleri arasında arbede yaşandı. Askerlerin plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylarda, çok sayıda kişi plastik mermiyle yaralandı. Onlarca Filistinli atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendi. 

Urub köyü sakinleri, yıkılan evlerin 2008 yılında beton ve tuğladan yapıldığını belirtti.  

İsrail ve Filistin yönetimi arasında 1995'te imzalanan ikinci Oslo Anlaşması gereğince, Batı Şeria A, B ve C bölgeleri olmak üzere üçe ayrıldı. Batı Şeria'nın yüzde 18'ini temsil eden A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik anlamında Filistin'e, yüzde 21'lik alanını kapsayan B bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail yönetimine bırakılırken; yüzde 61'ini kapsayan C bölgesinin idari ve güvenlik yönetimi ise İsrail'e verildi.

Kaynak: AAYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş