Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:04, 20 Mayıs 2018 Pazar
Güncelleme: 14:48, 23 Haziran 2014 Pazartesi

  • Paylaş
IŞİD, Kerkük'ün çevresinde çatışmaya devam ediyor
IŞİD, Kerkük'ün çevresinde çatışmaya devam ediyor

IŞİD, Kerkük çevresinde peşmerge güçleriyle çatışmaya devam ediyor. Kerkük'ün merkezine henüz nüfuz edemeyen IŞİD kentin içine doğru ilerlemeye çalışıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Musul ve çevresindeki bazı önemli merkezleri ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Kerkük'ün iç bölgelerine doğru ilerleyişini sürdürmek istiyor. Ancak Kerkük'ün merkezini ve büyük bölümünü kontrol altında tutan peşmerge güçleri buna izin vermemek için mücadele ediyor.

Kerkük'ün sınır bölgelerinde peşmerge güçleriyle IŞİD grupları arasındaki sıcak çatışmalar devam ediyor. IŞİD'e yakın bazı kaynaklar, Kerkük'te bir askeri üssün örgüt tarafından ele geçirildiğini yazıyor. Diğer taraftan skynews'in Arapça servisinin duyurduğu haberde de IŞİD'in, Kerkük’ün batısındaki Molla Abdullah bölgesini ele geçirdiği bildiriliyor.

KERKÜK'TEN VE TÜRKMEN BÖLGELERİNDEN KAÇIŞLAR SÜRÜYOR

IŞİD'in Kerkük sınırlarına dayanması, diğer taraftan Türkmen bölgelerine girmesiyle birlikte bölgelerden kaçışlar devam ediyor. IŞİD tehdidinden dolayı evlerini terk eden binlerce kişi sığındıkları Telafer kentinin IŞİD'in kontrolüne geçmesinin ardından bölgeden ayrılarak peşmergenin kontrolündeki Sincar'a sığınmaya başladı.

Diğer taraftan Irak ile Suriye arasındaki Rabia sınır kapısı yakınlarındaki bir yolda patlama meydana geldi. Bir peşmerge öldü, 6'sı yaralandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'den yapılan açıklamada, son günlerde IŞİD'den kaçarak evlerini terk edenlerin sayısının 300 bini geçtiği duyuruldu. IKBY'den yapılan açıklamada, "Son birkaç gün içinde IŞİD'den kaçan 300 bin mülteci Kürdistan'a giriş yaptı. " denildi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş