Facebook'a giren depresyonu bulur | Haber | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:45, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 21:00, 12 Eylül 2014 Cuma

  • Paylaş
Facebook'a giren depresyonu bulur
Facebook'a giren depresyonu bulur

Yapılan bir sosyal deneye göre, Facebook’ta uzun zaman geçirmek kullanıcılarda depresyon, yalnızlık ve kıskançlığa neden oluyor.

Bilim adamları, internet trafiğinin büyük bölümünü karşılayan Facebook'ta geçirilen zamanı mercek altına aldılar. Christina Sagioglou ve Tobias Greitemeyer tarafından gerçekleştirilen bir sosyal deneye göre, Facebook’ta uzun zaman geçirmek kullanıcılarda depresyon, yalnızlık ve kıskançlık gibi etkilere neden oluyor.

İngilizce ve Almanca konuşan 300 kişilik bir grup üzerinde yapılan tecrübede sosyal medya sitesini uzun süreyle kullananlar, zamanlarını boşa harcadıklarını düşünüyor ve bu onların duygularını negatif olarak etkiliyor. Aynı süreyi internette harcayan ve Facebook’a girmeyenlerde ise olumsuz bulgulara rastlanmıyor.

Facebook, siteyi İngilizce kullanan 689 bin kullanıcısı üzerinde bir deney gerçekleştirmiş ve bu kapsamda kullanıcılarının muhteva akışlarının şahıslar üzerindeki müspet ve menfî etkilerini ölçmüştü. Deneyin sonucuna göre bazı kullanıcılar içerik akışlarındaki değişiklikler neticesinde olumlu tesir altında kalırken, bazıları da negatif etkilendi.

Facebook, bahsedilen bu ikinci araştırmayı kullanıcılardan izin almadan yaptığı ortaya çıkınca özür dilemek zorunda kalmıştı.İlgili Konular facebook depresyon
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş