Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:41, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 16:41, 06 Ocak 2015 Salı

  • Paylaş
İsrail’in Kudüs Stratejisi
İsrail’in Kudüs Stratejisi

Bir toplantının Filistin’in hakkettiği ilgiyi görmesini sağlayamayacağını bilsek de bu yolda bir adım olması temennisiyle İsrail’in Kudüs stratejilerini masaya yatırdık.

 

 

TOPLANTI METNİ için tıklayınız.

 

 

 

Video için Tıklayınız 

 

 


FORUM

için tıklayınız.

 

 

 

Aynur Erdoğan- DÜBAM /  Dünya Bülteni

Ortadoğu’da Arap baharıyla başlayan, Suriye kriziyle devam eden süreç, Filistin’in sıcak gündemden uzaklaşmasına sebep oldu. Ancak İsrail’in vicdanları sızlatan saldırıları, Müslümanlar için özel anlam ifade eden bu bölgede İsrail’in oldu-bittiye getirerek gerçekleştirmek istedikleri üzerinde düşünmemize sebep oluyor. Gazze saldırısının yaraları sarılamadan Mescid-i Aksa krizi patlak verdi. Filistinli Bakan Zaid Abu Ein’in Batı Şeria’da bir protesto gösterisinde öldürülmesi ise üçüncü intifadanın canlanacağına dair yorumlara sebep oldu. Ayrıca Mescid-i Aksa saldırısıyla birlikte Kudüs’teki yerleşimcilik stratejileri de İsrail’in uzun erimli amaçlarının neler olabileceğini düşünmemizi gerektiriyor. Peki, İsrail zamana yaydığı bu işgal ve saldırı hamleleriyle neyi amaçlamaktadır? Uzun vadeli hedefleri nelerdir?
Bu önemli konuyu üç değerli isim ile masaya yatırdık:
Prof. Dr. Berdal Aral, İstanbul Şehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi); Yrd. Doç. Dr. Eldar Hasanov, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Dr. Bora Bayraktar, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Euronews İstanbul Temsilcisi. 


*

Toplantı Metni

*Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş