Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:28, 25 Mayıs 2018 Cuma
10:16, 15 Ocak 2015 Perşembe

  • Paylaş
Japonya'nın askeri bütçesi Çin'in endişelendirdi
Japonya'nın askeri bütçesi Çin'in endişelendirdi

Japonya'nın 2015 mali yılı bütçesi için 42 milyar dolarlık savunma harcaması Çin'de endişeye yol açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin yönetimi, Japon hükümeti tarafından 2015 yılı için onaylanan yüksek askeri bütçe konusunda endişe duyduğunu belirtti.

Şinhua ajansının haberinde, Japon kabinesinin nisan ayında geçerli olacak 2015 mali yılı bütçesi için 42 milyar dolarlık savunma harcamasını onayladığı ve yüzde 2 artırılacak savunma harcamasının şu ana kadarki en büyük savunma bütçesi olduğu bildirildi.

Bu durumdan endişeli olduklarını ifade eden Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Japonya'nın kendi tarihini derinlemesine düşünerek bölgesel istikrar ve barışın ilerletilmesi çerçevesinde yapıcı rol oynamasının yanı sıra barışçıl gelişme yolunu izlemesini arzuladıklarını kaydetti.

Ayrıca, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin 2012'de iktidara gelmesinden bu yana ülkenin askeri harcamalarında yükseliş olduğuna dikkat çekildi.

Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki kabine tarafından onaylanan bütçenin uygulamaya girmeden önce parlamento tarafından onaylanması gerektiği belirtilirken, Şinzo Abe'nin koalisyon hükümetinin parlamentonun her iki kanadında çoğunlukta olması nedeniyle bütçenin kesinlikle onaylanacağı hatırlatıldı.

Japonya'nın savunma yönetmelikleri, 2013 yılı aralık ayında Doğu Çin Denizi'ndeki adalarla ilgili olarak Çin ile yaşanan gerilim üzerine yeniden düzenlenmişti.İlgili Konular Çin Japonya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş