Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:37, 22 Nisan 2018 Pazar
15:34, 09 Şubat 2015 Pazartesi

  • Paylaş
"Osmanlı'da Kitap Kültürü" sempozyumu

İLEM tarafından düzenlenecek sempozyumda Carullah Efendi'nni çalışmaları üzerinden Osmanlı kitap kültürü incelenecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam medeniyetinin kitapla kurduğu ilişki İstanbul’da düzenlenecek sempozyumda Osmanlı âlimi Veliyyüddin Cârullah Efendi’nin kütüphanesi ve derkenar notları üzerinden incelenecek.

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından düzenlenen sempozyumda farklı alanlarda uzman akademisyenler Cârullah Efendi’nin koleksiyonunu derinlikli bir incelemeye tâbi tutan tebliğler sunacak. Sempozyuma katılacak akademisyenler arasında Berat Açıl, İbrahim Halil Üçer, Muhammed Usame Onuş, Pehlul Düzenli, Sami Arslan, Ali Benli, Abdullah Taha İmamoğlu, Özgür Kavak, Tuba Nur Saraçoğlu ve Hasan Umut bulunuyor.

Sempozyum 14 Şubat Cumartesi günü İLEM’in Üsküdar’daki merkezinde gerçekleştirilecek.

Süleymaniye Kütüphanesi’ndeki zengin bir koleksiyona ismini veren Veliyyüddin Cârullah Efendi (1659-1738), on yedinci ve on sekizinci yüzyılda yaşamış, dönemin meşhur âlimlerinden biridir. Edirne ve Galata kadılıklarında bulunmuş olan Veliyyüddin Efendi, kırkı aşkın eser kaleme almiş. Birçoğu İstanbul’da yazıldığı anlaşılan eserler mantık, belagat ve kelam başta olmak üzere birçok alanı kapsamaktadır.

Cârullah Efendi, İstanbul’da bir kütüphane kurmuş ve bu kütüphanede yer alan eserlerin tamamına yakınını okuyarak kenarlarına notlar düşmüştür. Bu notlar, kütüphanesindeki eserleri dönemin kitap kültürünü anlama noktasında canlı birer tanık haline getirmiştir.

 İlgili Konular İlmi Etüdler Derneği ilem
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş