Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:33, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 14:52, 23 Şubat 2015 Pazartesi

  • Paylaş
Fransa 40 kişinin daha pasaportuna el koyacak
Fransa 40 kişinin daha pasaportuna el koyacak

Fransa, 'terörle' mücadele gerekçesiyle 40 kişinin daha pasaportuna el koyacağını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa, Suriye ya da Irak'ta savaşa katılacağından şüphelenilen 40 kişinin daha pasaportuna el koymaya hazırlanıyor.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, gazetecilere yeni terörle mücadele yasası kapsamında Suriye'ye savaşmaya gideceklerinden şüphelenildiği için pasaportlarına el konulan 6 kişiyle ilgili bilgi verdi. Şüphelilerin 23 ila 28 yaşlarında olduğunu belirten Cazeneuve, çoğunun sonradan İslam'ı seçtiğini söyledi.

Cazeneuve, bugün pasaportları ellerinden alınan 6 şüphelinin yanı sıra 40 kişinin daha pasaportlarına kısa süre içinde bakanlık tarafından 6 ay süreyle el konulacağını kaydetti. İçişleri Bakanlığı, ilk kez 6 vatandaşının pasaportuna Suriye'ye savaşmaya gideceklerinden şüphelendiği için el koyma kararı almıştı. Şüphelilerin pasaportların yanı sıra seyahat belgesi yerine geçen kimlik kartları da ellerinden alınmıştı.

İlk kez uygulanan yasaya göre, şüphelilerin pasaportları ve kimlik belgeleri 6 ay boyunca Fransız makamlarında kalacak. Gerekmesi halinde 6 ayın bitiminde süre uzatılabilecek. Fransa'da kasım ayında çıkarılan yeni terörle mücadele yasasına göre, Irak ve Suriye gibi iç savaşın sürdüğü yerlere çatışmaya gitmek isteyenlerin ülkeden çıkışına 6 ay süreyle yasak konulabiliyor.

Hükümet, yaklaşık bin 300 Fransız vatandaşının Suriye veya Irak'ta savaşa katıldığını belirtiyor. Birleşmiş Milletler de 80 ülkeden 13 binden fazla yabancı savaşçının Irak ve Suriye'de IŞİD saflarına katıldığını duyurmuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş