Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:15, 23 Mart 2018 Cuma
Güncelleme: 13:59, 24 Mart 2015 Salı

  • Paylaş
Katar ve Suud BM'ye Hizbullah'ı "kınatmak" istiyor
Katar ve Suud BM'ye Hizbullah'ı

Katar ve Suudi Arabistan'ın, Suriye'deki Hizbullah varlığının BM nezdinde kınanması için çalışma yürütüyor

Katar ve Suudi Arabistan, Suriye'de Hizbullah varlığının Cenevre'deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kınanmasını öngören bir kampanya yürütüyor.

Hizbullah'a yakın Es-Sefir gazetesine göre, iki Körfez ülkesi, konseyin yıllık toplantısının kapanış bildirisinde Suriye'deki savaşa Hizbullah'ın katılımını kınayan bir maddeye de yer verilmesini istiyor. Ancak Lübnan Dışişleri Bakanlığı böyle bir hareketi durdurmak için diplomatik bir savaş başlattı.

Bakanlık Hizbullah'tan ziyade ''Suriye'deki yabancı savaşçılar" başlığı altında bir değerlendirme yapılamsı için üye devletlerle irtibata geçti. Bakanlık mevcut durumda, Lübnan makamlarının önceliğinin ülkede istikrarı korumak ve kaosa neden olabilecek birşeyi önlemek olduğunu vurguladı. Geçen sene de benzer bir girişim Lübnan tarafından ölnemniş, ''yabancı savaşçı''ların varlığı kınanmıştı.

LÜBNAN DIŞİŞLERİ BAKANI RİYAD ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Suudi Arabistan'a yapacağı ziyareti, Hizbullah'ı kınama girşimi nedeniyle iptal etti. Nomalde geçen hafta sonu Riyad'a giderek Cumhurbaşkanlığı konusunda Müstakbel Lideri Saad Hariri ile görüşecekti.

Kaynak: Kuzey Haber AjansıYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş