Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:29, 21 Haziran 2018 Perşembe
Güncelleme: 20:24, 25 Mart 2015 Çarşamba

  • Paylaş
Sağlık Bakanlığı'ndan ''grip'' açıklaması
Sağlık Bakanlığı'ndan ''grip'' açıklaması

Sağlık Bakanlığı, grip aktivitesinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son hafta itibariyle "pik düzeyini" tamamladığını, ancak halen yüksek düzeyde seyrettiğini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, dünyada grip sezonunun yılın 40. haftasında başlayarak, bir sonraki yılın 20. haftasına kadar devam ettiği ve Türkiye'deki grip vakalarının haftalık olarak değerlendirilerek, elde edilen verilerin eş zamanlı olarak Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşıldığı belirtildi.

Türkiye'de grip hastalığının gönüllü 180 aile hekiminin katıldığı sentinel sürveyans ile takip edildiği, bunun yanı sıra laboratuvarlarda 81 ilden grip ön tanısı ile yatırılan hastalardan alınan klinik örnekler üzerinden analizler yapıldığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Analizler sırasında grip virüslerinin yanı sıra diğer solunum yolu hastalıkları da araştırılmaktadır.  Grip virüsleri arasında İnfluenza A (H3N2) diğergrip virüslerine göre bu sezon daha fazla görülüyor olmasına rağmen, Avrupa’nın güneyinin de dahil olduğu bazı bölgelerde tespit edilen İnfluenza A (H1N1) sayılarında artış mevcuttur. Avrupa’da yüksek olan grip hareketliliği halen devam etmektedir. 34 ülkede çalışılan 2 bin 535 numunenin yüzde 49’unda grip virüsü tespit edilmiştir. Kuzey Amerika’da grip hareketliliği 2014 yılının sonunda ulaştığı en yüksek düzeyden sonra halen yüksek düzeyde devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise grip vakaları 2014 yılı Aralık ayında ulaştığı yüzde 30,4’lük düzeyinden yüzde 12,1 düzeyine gerilemiştir."

Açıklamada ayrıca, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde son hafta itibariyle grip aktivitesi pik düzeyini tamamlamıştır, ancak halen yüksek düzeydedir" ifadesi kullanılırken, 12'nci hafta itibarı ile üç laboratuvara 5 bin 240 klinik şüpheli örneğinin geldiği, bunlardan 549’unda İnfluenza B, 498’inde influenza A (H1N1), 128’inde İnfluenza A (H3N2) ürediğinin saptandığı, 16-22 Mart itibari ile çalışılan 921 numunenin 312’sinde grip virüsü, 20’sinde ise diğer solunum yolu virüslerinin tespit edildiği belirtildi.İlgili Konular grip Sağlık Bakanlığı
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş