Malezya'da 'helal' zirvesi | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:20, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
15:44, 03 Nisan 2015 Cuma

  • Paylaş
Malezya'da 'helal' zirvesi
Malezya'da 'helal' zirvesi

Malezya'da düzenlenen Dünya Helal Zirvesi’nde taraflar helal sertifikasyonunun küreselleşmesi üzerinde durdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malezya'da helal ürünler endüstrisinin küresel standartlarını belirlemek üzere Dünya Helal Zirvesi’nin 12’ncisi yapıldı.

Toplantı açılışında bir konuşma yapan Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Datuk Seri Mustapa Mohamed "Dünya çapında helal ürünleri belgelendirme algısını geliştirmek için daha fazla uluslararası işbirliği yapmamız gerekiyor. Dünyadaki helal ürünlerin standartların benimsenmesini sağlamak için birlikte çalışmalıyız" dedi.

Müslüman ülkelerden gelen delegeler helal sertifikasyonundaki farklılıkların bu sektörün gelişimine zarar verebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Bu konuda Yüksek Koordinasyon Kurulu oluşturmamız için yeterli altyapıya sahip olduğumuzu düşünüyorum. Hiçbir ülkenin bu konuda kendi kurallarını en iyi olarak sunmasını doğru bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri Çevre ve Su Bakanı Raşid Ahmed Muhammed Fahad ise helal endüstrisinin küreselleşmesi için çağırıda bulundu. Fahad, "Helal sanayiinin küreselleşmesine bütün tarafları dahil etmemiz gerekir. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bunu organize etme imkanı vardır" dedi.İlgili Konular helal gıda
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş