Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:27, 25 Mayıs 2018 Cuma
Güncelleme: 12:26, 29 Nisan 2015 Çarşamba

  • Paylaş
Çin, ABD-Japonya yakınlaşmasından rahatsız
Çin, ABD-Japonya yakınlaşmasından rahatsız

Çİn, ABD'nin " Pivot Asya " stratejisi kapsamında Japonya ile yakınlaşmasının Pekin'in bölgedeki gücünü azaltmak için olduğunu iddia etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ile Japonya'nın yakınlaşması Çin'i rahatsız etmeye devam ediyor. Japonya Savunma Kuvvetleri (SDF) ile ABD arasında savunma stratejileri işbirliği Çin hükümeti tarafından rahatsızlıkla karşılandı.

ABD'ye resmi bir ziyaret düzenleyen Japonya Başbakanı Şinzo Abe, dün ABD Başkanı Barack Obama tarafından Beyaz Saray'da ağırlandı. Obama, Japon lider için cumhurbaşkanları veya kraliyet üyelerine yönelik olan resmi protokole benzer bir karşılama düzenledi. Obama'nın bu tercihi Abe'nin ziyaretine büyük önem verdiğinin işareti olarak yorumlandı. Dünkü görüşmelerde karşılıklı jestler yapıldı ancak görüşmede siyasi mesajlara pek başvurulmadı.

ABE, ABD KONGRESİ'NE HİTAP EDECEK

Japonya Başbakanı Abe bugün ABD Kongresi'nde bir konuşma yapacak. Abe konuşma metni için büyük özen gösterdiğini esprili bir dille belirtti. Japon Başbakanı, Kongre'de yapacağı konuşmaya hazırlanmak için eşiyle odalarını ayırdığını söyledi. 

Japonya Başbakanı Abe'nin Obama tarafından sıcak bir ortamda ağırlandığı belirtiliyor ancak Kongre'de aynı şeyin olmayabileceği dile getiriliyor. Obama'nın partisinin üyesi olan Demokrat senatörlerin bir kısmı ve Cumhuriyetçi senatörlerin, Japonya ile yakınlaşmaya şüpheli baktıkları belirtiliyor. 

ÇİN BASININDA ABD-JAPONYA YAKINLAŞMASI RAHATSIZLIĞI

Japonya, 18 yıldan bu yana ilk kez savunma stratejilerinde revizyon yapmaya yönelen SDF ile, bölgesel ve küresel düzeyde daha iddialı bir konuma geçmek istiyor.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'da yer alan haberde; “ Washington'un hesabı bellidir. Asya – Pasifik bölgesinde Çin'in artan etkisini engellemek istiyor. 'Pivot Asya' stratejisini güçlendirmek için Japonya'yı kullanıyor. Washington Doğu Asya'da istikrarsızlık çıkarmaya çalışıyor ” denildi.

Haberde “Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarı korumak için ABD-Japonya ittifakını güçlendirmek gereksizdir. Çin bölgede barışçıl bir gelişme yolu çizmekte kararlı. Bu ittifak bölgede zor elde edilen pozitif gelişmeye gölge düşürecektir” dendi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, “Güçlü bir Çin bölgede tehdit değildir,bilakis gelişim fırsatları sunacaktır.” dedi.

Washington, son yıllarda “ Pivot Asya “ stratejisi ile bölgedeki ekonomik güç konumundaki ülkelerle ittifaklarını pekiştirmeye odaklanıyor. Hafta başında ABD'yi ziyaret eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ziyaretinin bu açıdan önemli olduğuna dair ABD Ulusal Güvenlik ve Stratejik İletişim Danışman Yardımcısı Ben Rhodes bir açıklama yapmıştı. Rhodes, ”Abe'nin ziyareti Asya- Pasifik bölgesini yeniden dengelemek yönündeki yaygın çabalar kapsamında gerçekleştiriliyor” ifadesini kullandı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş