Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:25, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 21:10, 01 Mayıs 2015 Cuma

  • Paylaş
Bisiklete binelim
Bisiklete binelim

Adaleleri güçlendiriyor, nefes alımını düzenliyor, aşırı kilo almaya mani oluyor, kolesterol, yüksek tansiyon, eklem ve romatizma ağrılarına da iyi geliyor.

Günümüzde birçok insan; yoğun iş temposu, sosyal sebepler ve çevre düzenlemeleri gibi çeşitli sebeplerden ötürü artık bisiklete binmiyor. Oysa bisiklete binmenin faydaları saymakla bitmez. Bisiklet kullanmak gerginliği azalttığı gibi, tabiatın korunmasına da yardımcı olur. Bisikleti daha fazla kullanan toplumlarda hava kirliliği ve vasıtaların doğaya verdiği zarar azalır. Bu sayede, çevre kirliliğini azaltıp daha sağlıklı bir dünyaya kavuşabiliriz.
 
Bisiklet sürmek; yüzme ve yürüyüş gibi her yaşa ve her şarta uyumlu olan spor dallarından biridir. Özellikle Avrupa ülkelerinde vasıta olarak kullanıldığı için, trafik problemine ve enerji tasarrufuna çözüm getirmesi sebebiyle de bütün dünyada ayrı bir öneme sahiptir.


Stres, şişmanlık ve sırt ağrısından bisiklet ile kurtulun
Yapılan araştırmalar bisiklet kullanmanın başta stres olmak üzere; şişmanlık, sırt ağrısı, metabolizma hastalıkları ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarını giderdiği, daha sağlıklı ve mutlu bir ferde dönüştürdüğünü ispatlıyor. Bunların haricinde kişinin mukavemet gücünü artırması, stresle başetmesine yardımcı olması, yağ yakılması ve kilo kontrolünü sağlaması, eklemleri güçlendirmesi, sırt, bacak, basen, kalça, karın ve kol adalelerini çalıştırması, kondisyonu artırması açısından da insan sağlığı için oldukça faydalıdır.
 
Bisiklet ile rahatlama
Normal bisiklete binmek, düzenli ve ritmik hareketlerle yapıldığı için stres atmaya yardımcı olur. Bisiklet gibi uzun süreli yapılan fizikî sporlarda, insan vücudu 40 dakika sonra, mutluluk hormonu (endorfin) salgılamaya başlar ve bu durum da kişiyi psikolojik olarak rahatlatır. Ayrıca bacak adalelerini de çalıştırdığından, bütün vücudun uyum içerisinde hareket etmesine de imkân tanır. Hergün düzenli bir şekilde 30 dakika bisiklet kullanıldığında, ayda ortalama 2-3 kilo verilebilir. Pedal çevirmek, bir saatte 600 kalori yakılmasına yardımcı olur.
 
Kalp ve damar dostu
Kondisyon bisikleti yoğun kuvvet gerektiren ve oldukça fazla kalori yakılmasını sağlayan bir kardiyo (kalb) egzersizidir. Kalb ve damar sağlığı için de çok faydalıdır. Kondisyon bisikleti ile çalışmak, kalb dolaşım sistemini olumlu yönde etkileyerek hızla zayıflamayı sağlar.
 
Kondisyon bisikletinden doğru fayda sağlanması için haftada en az 3 gün, 45 dakika ile 1 saat arası egzersiz yapılmalıdır. 40 dakikadan az yapılan egzersizde istenilen sonuca ulaşılamaz. Bisiklet, tempolu yürüyüş ve yüzme gibi ritmik sporlar, ancak 40 dakikadan sonra vücuda yağ yaktırmaya başlar.
 
Kondisyon bisikletinin en belirgin faydası, egzersiz boyunca yakılan yağ, karbonhidrat ve nabız takibinin görülebilmesidir. Bunların yanı sıra, vücut direncini artırır, metabolizmayı hızlandırır, fazla kilolardan kurtulmayı sağlar ve sıhhatli bir görünüme kavuşturur. Kondisyon bisikleti ayrıca kemikleri güçlendirerek adale yapısını da kuvvetlendirir. Bu sayede kan basıncı kontrol altına alınmış olur ve kolesterol düşer. Tüm bu fizikî faydalarının yanı sıra kişi kendini daha sağlıklı, dinç, enerjik ve pozitif hisseder.


Eliptik bisiklet ile üst ve alt vücut aynı anda çalışır
Daha çok spor salonlarında rastlanılan eliptik bisiklet; merdiven tırmanma, koşu bandı ve egzersiz bisikleti hareketlerini tek bir alette birleştiren bir cihazdır. Diğer bisikletlerden farkı ise, düzenli ve doğru kullanıldığında kısa zaman içerisinde etkili bir sonuç alınabilmesidir.
 
Eliptik bisikletin en önemli faydası, egzersiz sırasındaki darbeleri azaltmasıdır. Koşuya benzer bir çalışma sağlasa da eklemlerde aşınma ya da yıpranmaya sebep olmaz. Eliptik bisiklet kullanılırken bacaklar makineyle devamlı temas halindedir ve eklemlerin zemine darbe yapma hareketini kısıtlar. Üst ve alt vücut yani kol, karın, bel ve kalça birlikte çalışır. Eliptik bisiklet bu durumdan dolayı oldukça güvenlidir. Alt sırt, diz, kalça problemi ve diğer eklem sorunlarından yaşayan kişiler ve yaşlılar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.
 
Eliptik bisiklet kullanımı yüzme ve yürümede olduğu gibi en az 40 dakika ve üzeri çalışılmalıdır. Haftada 3-4 kez yapılması uygundur. Bu çalışma düzeni kalp hızının gerekli seviyeye ulaşmasını sağlar. Kalp hızının yüksek tutulmasıyla da vücudun metabolik hızı artar ve kilo verme kolaylaşır. Eliptik cihazla dakikada ortalama 8-10 kalori harcanır.


Ayrıca:

Trafikte beklemezsiniz. Gideceğiniz yere daha çabuk gidersiniz, hem geç kalmazsınız hem de sağlığınızı korursunuz.

Geceleri rahat bir uyku uyursunuz.

Düzenli olarak bisiklete binen kişilerin sindirim sistemleri çok iyi çalışır ve bağırsak tembellikleri ortadan kalkar.

Asrımızın hastalığı olan şişmanlıktan uzak durursunuz.

Bisiklete binerseniz, çocuklara iyi örnek olursunuz. Şimdiki çocukların ve gençlerin ileride bisiklete karşı olan önyargılarının yıkılmasını sağlarsınız.

Eğer her yere bisikletle giderseniz, paranız cebinizde kalır ve paranızı daha başka yatırımlar için kullanabilirsiniz.

Düzenli olarak bisiklete binerseniz, basketbol, tenis, futbol gibi sporları daha verimli ve sağlıklı oynayabilirsiniz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş