Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:06, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 14:47, 29 Nisan 2015 Çarşamba

  • Paylaş
Fransa'da 'gardiyan' dönemi
Fransa'da  'gardiyan' dönemi

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande,' terörle mücadele'de Gardiyan isimli yeni bir eylem planı uygulayacaklarını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 'terörle mücadele'de yeni eylem planı uygulanacaklarını, önümüzdeki 4 yıl için Savunma Bakanlığı'na 3,8 milyar avro ek bütçe vereceklerini açıkladı.

Hollande, Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Elysee Sarayı'nda yaptığı açıklamada terör tehdidine karşı yürürlüğe koyacakları yeni eylem planının ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. Bugüne kadar uyguladıkları Vigipirate eylem planının yerine artık Türkçe'de gardiyan anlamına gelen Sentinelle eylem planının yürürlüğe gireceğini belirten 

Savunma Bakanlığı için bu yıl içinde faydalanılmak üzere 31,4 milyar avro bütçe ayrıldığını bildiren Hollande, bunun dışında Savunma Bakanlığı'na önümüzdeki 4 yıl için 3,8 milyar avro ek bütçe sağlanacağını açıkladı. Ordudaki asker sayısının arttırılacağını da bildiren Hollande, 7 bin askerin ise ülke içindeki güvenlik önlemleri kapsamındaki operasyonlarda görev alacak şekilde eğitileceğini söyledi.

Ocak ayında Charlie Hebdo saldırısıyla başlayan saldırılardan sonra arttırılan güvenlik önlemlerinin ve uygulanan eylem planlarının Fransa'ya yaklaşık günlük 1 milyon avroya mal olduğu bildiriliyor. Bu güvenlik önlemleri kapsamında ocak ayından bu yana 6 bini Paris ve çevresinde olmak üzere 10 bin 500 güvenlik gücü, aralarında ibadethaneler, basın ofisleri, diplomatik temsilciliklerin de olduğu toplam 830 yeri koruyor.

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün art arda devam eden üç ayrı  saldırıda 17 kişi hayatını kaybetmişt.,

Diğer taraftan bu çerçevede, Fransa Ulusal Meclisi'nin de 5 Mayıs'ta,  elektronik izlemeyi yoğunlaştırmayı öngören istihbarat yasa tasarısını görüşerek oylaması bekleniyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş