"Bereket Konvoyu" Bosna Hersek'te | Dünyada Ramazan | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:41, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 00:27, 22 Haziran 2015 Pazartesi

  • Paylaş
"Bereket Konvoyu" Bosna Hersek'te

Bayrampaşa Belediyesi tarafından "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganıyla düzenlenen "Bereket Konvoyu", Bosna Hersek'teki ikinci iftarını Doboy şehrinde verdi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'un Bayrampaşa Belediyesi tarafından "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganıyla bu yıl 11. kez düzenlenen "Bereket Konvoyu", Bosna Hersek'in Doboy kentinde iftar verdi.

Şehir merkezindeki Trnyak Camisi önünde düzenlenen iftara Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Ramiz Salkiç, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Balekoğlu, Doboy Belediye Başkanı Obren Petroviç ve Doboy halkı katıldı.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Salkiç yaptığı konuşmada, iftar organizasyonunun Boşnaklar için çok önemli olduğunu belirterek, anlayışı dolayısıyla Sırp kökenli Doboy Belediye Başkanı Petroviç'e teşekkür etti.

Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Balekoğlu da Doboy'da ilk kez iftar düzenlediklerini ifade ederek, iftar programının pozitif atmosfer oluşturmak için iyi bir fırsat olduğunu kaydetti.

Doboy Belediye Başkanı Petroviç ise şehirde yaklaşık 25 bin Boşnak yaşadığına işaret ederek, Bayrampaşa Belediyesi'nden yetkililerle görüşerek, önceki yıllarda genellikle ülkenin diğer entitesi Bosna Hersek Federasyonu'nda iftar programları düzenleyen "Bereket Konvoyu"nun bu yıl Doboy'da iftar düzenlemesi talebinde bulunduğunu ifade etti.

Doboy Başimamı Bayro Reciç ise "Bereket Konvoyu"nun verdiği toplu iftarın, Doboy tarihinde önemli organizasyonlardan biri olduğunu söyledi.

Bu arada, iftar sırasında Doboylu bir grup Sırp milliyetçisi provokasyonda bulundu. Grup, protokol konuşmaları sırasında "Ratko Mladiç" sloganları attı.

Dün Tuzla'da iftar veren "Bereket Konvoyu" yarın da Bosna Hersek'teki son durağı olan Bugoyno'da iftar düzenleyecek.

Sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle bu yıl 11. kez yola çıkan "Bereket Konvoyu" 9 ülkenin 22 şehrinde iftar verecek. Hırvatistan'ın ardından Bosna Hersek'e gelen "Bereket Konvoyu" daha sonra Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan, Kosova ve Arnavutluk'ta da iftar ve kültür programları gerçekleştirecek.

60 bin kilometre yol kat etmesi beklenen konvoyda 4 tır, 2 otobüs, 4 minibüs, bir jeneratör aracı ve bir canlı yayın aracı bulunuyor.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş