Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:24, 22 Mayıs 2018 Salı
Güncelleme: 15:56, 04 Temmuz 2015 Cumartesi

  • Paylaş
“Türkistan-Der" den hüzünlü iftar gecesi
“Türkistan-Der

İstanbul'daki Türkistanlılar, Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmünün gündemi oluşturduğu bir akşamda, hüzünlü bir iftarda biraraya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği'nin (Türkistan-Der) iftar daveti, Türkistanlı Müslümanların kardeşliği ve işbirliği ruhunda gerçekleşti.

Dün akşam Eyüp'teki Günışığı Derneği'nde gerçekleştirilen iftara, Türkiye’de yaşayan Batı ve Doğu Türkistanlı Müslümanların yanısıra İMH, İHH, Mazlum-Der ve Maarif Derneği'nden temsilciler de katıldı. Türkistan-Der iftarının gündeminde ise, Doğu Türkistan’da Müslümanlara karşı yapılmakta olan akıl almaz baskı ve işkenceler vardı.

Gecede konuşma yapan Türkistan-Der Genel Başkanı Burhan Kavuncu, katılımcılara Türkistan’daki genel durum hakkında ve dernek olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kavuncu, Türkiyeli ve dünya Müslümanlarını Türkistan Müslümanlarının yaşamakta olduğu zulüm günlerinde onları yalnız bırakmamaya davet etti. Türkistan-Der iftar gecesinde konuşma yapan İMH Genel Sekreteri Mehmet Bulayir de Türkiye'de yaşayan Müslümanların her zaman Türkistanlı kardeşlerinin yanında olduğunu vurguladı. 

İftarda Türkistanlı alimlerden Sadikcan Domla Özbek dilinde, Şeyh Nurullah ise Tacik dilinde birer konuşma da yaptı.  İlgili Konular Türkistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş