Baklavacılar bayram telaşı içine girdi | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:33, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 08:02, 13 Temmuz 2015 Pazartesi

  • Paylaş
Baklavacılar bayram telaşı içine girdi
Baklavacılar bayram telaşı içine girdi

Gaziantepli baklava üreticileri, Ramazan Bayramı dolayısıyla artan talebi karşılayabilmek için vardiya sayısını artırdı.

Gaziantepli baklava üreticileri, Ramazan Bayramı öncesi artan talebi karşılayabilmek amacıyla yoğun şekilde çalışmaya başladı.

Adı Gaziantep ile özdeşleşen ve Türk mutfağının önemli tatlıları arasında yer alan baklava, bayramlarda en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor.
 
Gaziantepli baklava üreticileri de Ramazan Bayramı öncesi artan siparişleri karşılamak için tatlı bir telaş içine girdi.
 
İncecik açtıkları 25-30 arasındaki yufkayı, öğütülmüş boz iç Antep fıstığı ve tereyağı ile tepside buluşturan ustalar, yüksek ısıda pişirdikleri baklavayı bir süre beklettikten sonra şerbetini veriyor. Yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından iyice tatlanan baklava, daha sonra tezgahtaki yerini alarak müşterilerin beğenisine sunuluyor. 
 
Fıstıkzade Baklavaları Genel Koordinatörü Vedat Diri, yaptığı açıklamada, bayrama yakın yoğunlaşan siparişleri karşılamak için vardiya sayısını artırdıklarını söyledi.
 
Günlük 3 vardiya halinde çalıştıklarını belirten Diri, "Bu yoğunluk bayram namazına kadar devam ediyor. Normal zamanlarda günlük bir tona yakın baklava üretilirken, bayram haftasına girildiğinde bu rakam 4-5 katına çıkıyor. Arife gününde ise 10 tona yakın baklava üretiliyor" dedi.
 
Kaynak: AA
 
 


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş