Türkçe konuşan ülkeler ortak TV kanalı kuruyor | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:07, 18 Haziran 2018 Pazartesi
14:10, 17 Ağustos 2015 Pazartesi

  • Paylaş
Türkçe konuşan ülkeler ortak TV kanalı kuruyor
Türkçe konuşan ülkeler ortak TV kanalı kuruyor

Türkçe Konuşan Devletler İşbirliği Konseyi toplantısında ortak bir haber kanalının kurulması konusunun görüşüleceği bildirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkçe konuşan ülkeler arasında önemli bir medya projesinin temelinin atılacağı bildirildi.

Kazakistan'ın başkenti Astana’da 18 Ağustosta Türkçe Konuşan Devletler İşbirliği Konseyi Haberleşme Bakanları ve üst düzey yetkilileri katılımıyla bir toplantı yapılacak.

Toplantıda Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan’ın ulusal televizyon kanalları arasında bir protokol imzalanması öngörülüyor. Buna ek olarak, Türk devletlerinin haber ajansları arasında işbirliği memorandumu da onaylanacak.

Türkçe konuşan devletlerde yaşanmakta olan siyasal, sosyal ve ekonomik olaylar ve süreçlerin uluslararası meydanda gerçekçi bir şekilde ulaştırılması için bu devletlerde yayın yapacak bir Uluslararası Türk haber kanalını oluşturulması ve haberleşme alanında ortak faaliyetlerin çeşitli yönleriyle genişletilmesi de toplantı gündeminde olacak.

Bunun yanında, Türk dili konuşan devletler arasında “medya ve haberleşme alanında ortak işbirliği Protokolü"nün ve bu protokolü uygulama anlaşmasının imzalanması da bekleniyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş